05 Haziran 2016 Pazar 00:46
Diyarbakır Valisi Aksoy: Dürümlü İle İlgili Açıklıyamıyağım İstihbarı Bazı Gelişmeler Mevcut!
Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi Sarıkamış Köyü Dürümlü Mezrası'nda PKK’lıların köye bomba yüklü aracı saklamak istemesi ve köylülerin ise buna karşı çıkması nedeniyle köylüler ve PKK’lılar arasında tartışma çıktı. Daha sonra PKK’lılar bomba yüklü aracı köyün dışına doğru sürdüler ama köylüler yine şüphelendiler ve kamyoneti takip etmeye başladılar. Bunu fark eden PKK’lılar ise kamyoneti durdurarak içinden çıkıp kaçtılar. Arkadan arabalarla PKK’lıları takip eden köylüler ise kamyonetin durması ile durdular ve PKK militanları kamyonetin içinde bulunan bombayı uzaktan kumanda ile patlattılar. 
Patlamada Tanışık Köyünden 16 köylü hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin yakınlarını Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ziyaret etti. Patlamayla ilgili istihbari tespitler bulunduğunu ama dosyada gizlilik kararı olduğu için bu gelişmelerin açıklanamayacağını belirtti. Hayatını kaybedenlerin yakınlarını ziyarete Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoyla birlikte 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Emniyet Müdürü Adnan Taşdan’da geldiler. Diyarbakır Valisi yaptığı açıklamada terörün acımasız yüzünü bir kez daha gördük dedi. Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Tanışık Köyü ile ilgili bütün önlemler alınmaktadır. Amaç terör örgütünün bitirilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve terör eylemlerinin bitmesi temel amacımız dedi. 
Vali Aksoy, patlamada ölen 16 kişinin ailelerine terör tazminatı ödeme konusunda çalışmalar olduğunu ifade ederek, "Devletin bu tür olaylarda vatandaşlara tanıdığı bütün hakları, bu vatandaşlarımız için de en kısa zamanda gerçekleştirmek üzere çalışıyoruz. Bu süreç devam ediyor. Bu tür imkânlarımızdan bu vatandaşlarımızın ailelerini yararlandıracağız" şeklinde açıklama yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım 28 Mayısta Diyarbakır’ı ziyaret edecekler. Bu ziyarette Tanışık Köyü Dürümlü mezrasını da ziyaret etmeleri bekleniyor. 
 
Son Güncelleme: 11.06.2016 12:03
Yorumlar

Google+'da Paylaş