28 Ekim 2016 Cuma 23:34
Depremler Korkutuyor!
Her geçen gün yeni bir deprem meydana gelen ülkemizde artçıların artmasının ardından deprem uzmanları konu hakkında nasıl yorum yaptı?
Giderek artan depremlere her geçen gün bir yenisi daha eklenirken Akhisar'da 15 Ekim'de meydana gelen iki ayrı deprem akıllarda soru işareti bıraktı .Başbakanlık afet ve acil durum yönetimi Başkanlığı deprem dairesi tarafından 4.1 ve 4.2 büyüklüğünde açıklanan depremlerin  Kırkağaç ilçesinde de Maddi hasar meydana getirdiği açıklandı .

Diğer yandan Van'da 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi .Kandilli rasathanesinde alınan bilgilere göre saat 22:22 sıralarında büyüklüğü 4.2 şiddetinde olan derinliği 10 kilometre olarak ölçülen can ve mal kaybına neden olmayan deprem meydana geldi. Van'daki deprem Geniş çevrede hissedildi sosyal medyada çok sayıda deprem paylaşımı yapıldı .

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden edinilen bilgiye göre, saat 04.30 sıralarında Ege Denizi'nde Kuşadası Körfezi'nde, 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yerin 8.3 kilometre derinliğinde meydana gelen orta şiddetteki deprem, Kuşadası'nın yanı sıra Seferihisar, Selçuk ve Menderes ilçeleri ve mahalleleri ile Yunanistan'ın Sisam Adası'nda da hissedildi.Depremin herhangi bir can ve mal kaybına yol açmadığı belirtildi.

Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Ege’de artan bir aktiviteye dikkat çekerek  ‘alarm sistemini kurmak lazım’ diye uyardı.
Büyük depremlerin olmak olasılığının yüksek olduğunu ama bu depremlerin bu anlamda öncü sayılamayacağını belirten Gündoğdu, ‘şu an büyük deprem yaratacak karakterde değil’ dedi.

“EGE’DE ARTAN BİR AKTİVİTE VAR”

Bu depremlerin geneline baktığımızda Ege’nin ve Akdeniz’in etkinliği giderek artarak devam ediyor. Enerjinin birikmesi ile sayıları gitgide artan şekilde Ege’de bir aktivite var. Özellikle kıyılarda. En belirgini Girit civarı, Antalya civarı. Diğer ülkelerde olacak şekilde büyük değil ama tarihe baktığımızda biraz insanın canını sıkacak nitelikte.
 
 
 
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş