27 Ocak 2016 Çarşamba 16:47
Denetimli serbestlik son dakika - Af Çıkacak mı? Mahkumlara Denetimli Serbestlik Nedir ?

Ceza evlerinin işlenen suçların artması binaların yetersizliği ve suçların caydırıcı olmaması gibi nedenlerle dolması üzerine hafif suçlara elektronik kelepçe takılması  ile denetimli serbestlik verilmesi konusu gündeme gelmektedir.

Cezaevlerinde bakılan suçular sosyal hayata destek olmadıkları gibi içeride olumsuz şartlar nedeniyle çoğu zaman olumsuz etkilenmekte düzelme gösterememektedirler . Küçük suç işleyen mahkumlar etkilendikleri insanlar nedeniyle başka suçlara meyil gösterebilmekte idiler .

Bursa Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Sancak Bursa'da denenmekte olan uygulama ile ilgili olarak " Şu an bir kişinin ceza infaz kurumuna maliyeti günlük 55, aylık maliyeti bin 650 lira. Bu çok ciddi bir maliyet. Birçok insan aylık bin 650 lira kazanmıyor. Bir hükümlünün ısınması, sabunu, havlusu, yemeği, hemen hemen her şeyi devlet tarafından karşılanıyor. Bu yüzden devlete ciddi bir külfet. Denetimli serbestlik ilk kurulduğu zamanlarda cezaevlerinde tutuklu hükümlü sayısı doluluk oranlarıyla yüzde elliydi. Şu anda denetimli serbestlik kapsamında hükümlü sayısı fazla, bu da denetimli serbestliğin avantajı. Şu anda tutuklu sayısı biraz daha düştü. Türkiye'de bulunan 362 cezaevinde 190 bin tutuklu ve hükümlü var. Bunun devlete çok büyük bir mali bir külfeti olduğunu görebiliyoruz "dedi
Şuan Bursa'da240 kişiye elektronik kelepçe takıldığı aktarılırken  kamuda çalışan hükümlüler ile ilgili olarak" Kamuda çalışan bin 35 kişi var. Bunlar kamuda çalışırken bir lira dahi ücret almıyor. Bin 35 kişilik bir fabrika kurabiliriz; çalışanlara herhangi bir ücret ödenmiyor. Ceza infaz kurumlarında çalışanlara ise ücret ödeniyor. Yüz kişi Bursa adliyesinde olmak üzere birçok kamu kurumunda ücretsiz çalışıyorlar " dedi.
 
 
Son Güncelleme: 30.01.2016 19:39
Yorumlar

Google+'da Paylaş