29 Nisan 2016 Cuma 00:16
Cumhurbaşkanından Ermeni Patrikhanesine Taziye Mesajı!
Cumhurbaşkanı   Erdoğan ,Ermeni Patrikhanesi’nin düzenlediği  1915 olaylarını  anma ayinine taziye mesajı gönderdi.
Ermeni Patrikhanesi’nin düzenlediği 1915 olaylarını anma ayinine mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan ,mesajında 1915 olaylarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla andıklarını belirtti.
Ermeni Patrikhanesi’nin Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde  düzenlediği 1915 olayları anma ayını öncesinde Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan Erdoğan’ın mesajını okudu.Cumhurbaşkanı Erdoğan ,mesajında anma töreninin ,Osmanlı Ermenilerinin Birinci Dünya Savaşı’nın trajik koşullarda yaşadıkları acıların paylaşılması ve hatıraların yad edilmesi için en anlamlı yer olan Türkiye’de bir kez daha yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Türklerle Ermenilerin,bin yıla uzanan ortak yaşam kültürünü hatırlatmayı sürdüreceklerini belirten Erdoğan, “Ortak tarihleri ve benzer gelenekleri olan iki komşu halkı, nefret ve düşmanlık söylemleriyle birbirinden uzaklaştırmak isteyenlere ve tarihi siyasileştirenlere karşı dostluk ve barış hedefiyle çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu düşüncelerle, ebediyete intikal etmiş Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, hayatta olan yakınlarına taziyelerimi sunuyorum. Aynı dönemde yaşamını yitiren etnik ve dini kökeni ne olursa olsun tüm Osmanlı vatandaşlarını da rahmetle ve saygıyla anıyorum ”dedi.
Başpiskopos Aram Ateşyan,kendilerine geçen yıl olduğu gibi bu yıl da mesaj gönderen Erdoğan’ın mesajı ile gurur duyduklarını belirtti , şahsı ve cemaati adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.
Ermenistan’ın başkenti Erivan’da  Ermeniler için düzenlenen anma törenine ABD’li oyuncu George Clooney de katıldı.
 
Son Güncelleme: 06.05.2016 00:53
Yorumlar

Google+'da Paylaş