03 Ocak 2017 Salı 12:07
Çipli Kimlikler 2 Ocak’tan itibaren verilmeye başlandı! Başvurular nasıl ve nereye yapılacak?
 Uzun bir süre tasarımı ,faydası ,fiyatı konularında gündemdeki yerini koruyan çipli yeni kimlikler 02 Ocaktan itibaren verilmeye başlıyor. Pembe rengiyle bir süre tepki çeken yeni kimlikler bir sürede çipli olması birçok bilgiyi barındırması açısından güveliği tartışılmıştı.Artık hayatımıza giren yeni kimlik kartlarını kullanarak pratik hayatımızı zorlaştırıp yada kolaylaştırdığı konularında fikir sahibi olucaz. Yurt genelinde 02 Ocakta verilmeye başlanacak olan kimlik kartları nasıl alınacak ?Yeni kimlik kartları ücretleri nedir?sorularının cevaplarını sizler için araştırdık

İlk olarak pilot bir bölgeye dağıtılması planlanan kimlik kartları 10 süreyle geçerli olacaktır. Çipli kimlik karlarının polikarbon materyallerden üretildiği temaslı-temassız yonga içeren ve uluslararası standartlara uygun olduğu, gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran kimlik kartlarının vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik verilerin güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından yeniden üretilmesi ya da değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlandığı yetkililer tarafından paylaşılmıştır . Özellikle sahte kimlik kartlarının önüne geçecek olan bu uygulamanın güvenlik anlamında bir çok sorunu çözeceği iddia edilmektedir.

Yeni Kimlik Kartlarını Nasıl Alabiliriz?

Vatandaşlar ilk olarak Nüfus müdürlüklerine şahsen müracat ederek temin edebileceklerdir.Kişi ile ilgili sorulacak soruların sisteme işlenmesinden sonra yeni kimlik kartları belirtilen günde kişiye teslim edilmektedir.Adres kayıt sistemine göre kaydı olan vatandaşlar herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvurmaları mümkündür.Yurt dışında bu görev konsolosluklara düşmektedir. 5 yıl içerisinde tüm vatandaşların bu kimliğe geçmeleri beklenmektedir.

Nüfus dairesine giderek, Randevu alarak ya da internet üzerinden merkezi randevu sistemi  ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden yine istedikleri nüfus müdürlüğünden online ekimlik randevusu alarak vatandaşlar kimlik başvuru işleminin ilk adımını yerine getirmiş oluyorlar .Ehliyet sisteminde olduğu gibi önceden randevu almak sıra beklemeyi ortadan kaldırmaktadır. Tek merkezden basımı yapılan kartların teslimi için gün verilmektedir. Vatandaşlar isterlerse Alo 199 dan randevu alabilmektedirler .

Yeni Kimlik Kart Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf

Başvuruda bulunan şahsın kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgenin bulundurulması yeterli olacak.

15 yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekiyor. Başvuran tarafından talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartında bulunabilecek.

Başvuru sırasında kişinin fotoğrafı taranacak, biyometrik verileri (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi) alınacak. Çocuklardan ise biyometrik veri alınmayacak. İşlemlerin sonunda “pin” zarfıyla 6 haneli şifre verilecek. Pin kodu, kimlik kartı kişiye teslim edilinceye kadar aktive olmayacak.

 

Son Güncelleme: 03.01.2017 12:13
Yorumlar

Google+'da Paylaş