04 Şubat 2017 Cumartesi 21:00
Cemre düşmesi nedir İlk? Havaya Suya Toprağa Cemre ne zaman düşer?
Soğuk havaların Oldukça yoğun bir şekilde yaşandığı şu günlerde Türkiye genelinde bahar ayının habercisi Cemre ne zaman düşecek merak konusu oldu. Cemre düşmesi nedir? İlk cemre hangi tarihte düşecek Cemre kelimesinin anlamı ve Cemre düşmesi ile ilgili merak edilen detayları sizler için haber sayfamızda aktardık.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer.

Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. 

2017 yılında İlk cemre şubat ayının 20'sinde havaya düşecek. Ardından bir haftalık süre ile suya ve toprağa düşen Cemre düşmesi ile birlikte havalar yavaş yavaş ısınmaya başlar ve bahar gelir . 

CEMRE DÜŞME TARİHLERİ

Cemre Düşme Tarihleri: 
Halk arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması ile meydana gelen olaya Cemre denir. Cemre üç kere düşer. Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat), İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat) ve üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer. 

CEMRE DÜŞME TARİHLERİ

Düştüğü Varsayılan Yer: Düşme Tarihi:
Birinci Cemre Havaya 19 - 20 Şubat 2017
İkinci Cemre Suya 26 - 27 Şubat 2017
Üçüncü Cemre Toprağa 05 - 06 Mart 2017

Son Güncelleme: 05.02.2017 20:05
Yorumlar

Google+'da Paylaş