09 Şubat 2017 Perşembe 18:59
Büyükannelere maaş ne zaman verilecek Başvuru Şartları Kapsayan İller
 Son dönemlerin en çok konuşulan konularından bir tanesi de anneanne ve babaannelere verilecek olan maaşlar olmuştu. Torunlarına bakan büyükannelere devlet tarafından verilecek maaş 6 bin TL’yi kapsayacak. İşte haberin detayları..

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’nın yaptığı ortak çalışma ile birlikte torunlarına bakan büyükannelere maaş için protokol imzalandı. Bakan Müezzinoğlu büyükannelerin 425 TL maaş alacağını açıkladı.

Mart Ayı Başlıyor

Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklama ile uygulamanın mart ayında başlayacağını açıkladı. Müezzinoğlu, “Mart ayı itibariyle projenin fiilen uygulamasına geçeceğiz. Burada öncelikle aile seçiminde veya büyükanne seçiminde çok detaya gitmeyen temel kriterlerimiz olacak.

Başvuru Şartları Açıklandı

Müezzinoğlu aynı zamanda başvuru şartlarını açıkladı. “Bunlardan birincisi doğum yapmış annenin asgari 1 yıllık geriye dönük sigortalı olmasını arayacağız. Ondan sonra doğum yapmış çocuğunun ilk 1 yaşının içinde olması lazım bu 1 yılı görelim. Zaten ilk 6 ayda yasal farklı hakları var."

"Bu da annenin gelirinin 2 asgari ücretin altında olması ailenin de baba da çalışıyorsa toplamın 3 asgari ücreti geçmeyecek şekilde olması. Bazı detay kriterlerde süreç içinde ilk doğumlara dağılımı, ikinci doğum dağılımı, üçüncü çocuk dağılımı gibi dağılımlarda belirli kriterlerimiz, normal doğum sezaryen doğum kriterlerimiz gündeme gelebilir bunlar süreç içinde bizim yarın veri olarak 6 bin aileyi analiz ederken uzun vadeli projenin veya genişletilebilecek projenin veri tabanını oluştursun diye belirli kriterleri de önümüzdeki süreçte kamuoyuna deklare edecek detaylarımızı da netleştireceğiz. İfadelerini kullandı.

 

Büyükannelere maaş projesi İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep illerinde pilot uygulama olacak.

Son Güncelleme: 10.02.2017 01:45
Yorumlar

Google+'da Paylaş