27 Ocak 2016 Çarşamba 10:41
Bölünerek üreme nedir hangi canlılarda görülür? Biyolojide bölünerek üreme
Üreme canlıların kendilerine benzer yeni bireyler oluşturmasıdır. Tüm canlı türlerinde ortak olan bu özellik canlının neslinin devamı için gereklidir. Farklı canlılar farklı yöntemlerle çoğalmaktadır.
Bölünerek üreme eşeysiz üreme çeşitlerinden biridir. Bu üreme şekli daha çok tek hücreli canlılarda görülmektedir. Ancak hücrenin prokaryot veya ökaryot olmasına göre bölünme şekli değişebilmektedir.
Prokaryot olan bakterilerde bölünme süreci çok kısa sürede tamamlanır. Bölünecek bakteride öncelikle DNA eşlenmesi olur. Daha sonra eşlenen DNA’lar zıt taraflara çekilir ve sitoplazma bölünmesi gerçekleşir. Bunun sonucunda birbirinin genetik olarak kopyası olan iki bakteri oluşmuş olur. Bakterilerde bölünme hızı besin miktarı, yaşam alanı ve artık maddelerin yoğunluğu gibi faktörlerden etkilenir.
Ökaryotik tek hücreli canlılar da bölünerek çoğalırlar. Ancak bunların bölünme şekli bakterilerden farklıdır. Bunlarda mitoz bölünmenin bazı evreleri görülmektedir. Bazı protistalarda bölünme evreleri görülmeden doğrudan çekirdekler bölünür. Sitoplazma bölünmesi de farklı düzlemlerde gerçekleşir. Örneğin öglenada sitoplazma bölünmesi boyuna gerçekleşirken terliksi hayvanda enine gerçekleşir.  
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş