22 Ekim 2016 Cumartesi 11:41
Başika Nerdedir?Başika'nın Elde Tutulması Neden Önemli?
Cumhurbaşkanın söylediği bu sözler sonrası Irak Dışişleri Sözcüsü Ahmet Cemal Türkiye’ye yönelik  sert ifadelerde bulundu.Ahmet Cemal  Irak’taki Türk ordusunu işgalci güç olarak niteledi ve ‘Irak’ın içişlerinden  ve özellikle Musul’dan elinizi çekin dedi.

İki ülke arasında yaşanan kriz sonrası  konuşanBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Türk ordusunun  Irak’ta işgalci güç olmadığını orada istikrar için bulunduğunu ifade etti.
Bir anda Türkiye ‘nin gündemine oturan Başika neredir?Başika,Ninova  eyaletinin başkenti  Musul yakınlarında bulunan  bir kasabadır. Başik,  konum itibari ile stratejik bir bölgede  bulunmaktadır.Türkiye Musul’a 20 kilometre uzaklıkta yeralanBaşika’da Iraklı güçleri eğitiyor.
Geçtiğimiz hafta yaşananları özetleyecek olursak;


Başika’ya Türkiye ek 600 asker ve tank gönderdi.Bunun üzerine Irak hükümeti bu askeri gücün Irak’tan çıkmasını istedi.Türkiye Irak’a gönderilen askerlerin orada eğitilen Iraklıların bulunduğu  kampı güvenliği için gönderildiğini belirtti. Türkiye bölgeye üst düzey yetkilileri gönderdi.Irak  hükümeti ise  BM Güvenlik Konseyine  başvuracağını  söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili yaptığı  konuşmasında Musul’a gönderilen askerlerin  geri çekilmeyeceğini  söyledi.


 
Yorumlar

Google+'da Paylaş