01 Aralık 2016 Perşembe 15:54
Bakan Müezzinoğlu'ndan Asgari Ücret , Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve İşsizlik Maaşı Açıklamaları
Bakan Müezzinoğlu ,2017 yılının bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan  ve Bütçe Komisyonunda bir sunum yaptı .Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sigorta primi yapılandırması kapsamında  bu zamana kadar 26 milyar liralık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacağının yapılandırıldığını  belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşüldüğü komisyonda  sunum yapan Bakan  Müezzinoğlu , Siirt’in Şirvan ilçesinde  maden faciasında hayatını kaybedenlere  Allah’tan rahmet diledi.  Müezzinoğlu    bölgeye gideceğini facianın yaşandığı maden ocağında  incelemelerde bulunacağını  belirtti.

Bakan Müezzinoğlu hükümetin seçim döneminde  verdiği taahhütleri yerine getirebilmek için yoğun bir çalışma yürüttüğünü  söyledi.
Millete  verilen  sözlerden birinin   de  2016 yılı içinde asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması olduğunu   belirten Bakan ,"Asgari ücret artışı sebebiyle işverenlerimize yansıyan ek maliyetin yüzde 57'si Hazinece karşılanmaktadır. Asgari ücret artışının işverene getirdiği ek maliyetin bir kısmının Hazinece karşılanması 2017 yılında da devam edecektir.

Kendi nam ve hesabına çalışanlarda da asgari ücret artışından kaynaklı prim yükünü hafifletmek için 5 puanlık prim indirimi getirilmiştir. Asgari ücret üzerinden ödenecek aylık prim tutarı 568 liradan 485 liraya indirilmiştir. Bu düzenleme sonrasında prim tutarlarına göre esnaf Bağ-Kur'lular da yüzde 15, Tarım Bağ-Kur ile muhtarlarda ise yüzde 19 indirim sağlanmıştır.

Diğer taraftan sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengesini göz önünde bulundurarak, tahsilat kabiliyetimizi arttıracak düzenleme ile iş verenlerimizin, esnafımızın ve çiftçimizin haziran 2016 öncesi sigorta prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinerek enflasyon oranında yeniden yapılandırılması imkanı sağlanmıştır. 25 Kasım 2016'ya kadar başvuruların alınacağı yapılandırma sürecinde bugüne kadar 26 milyar liralık SGK alacağı yapılandırılmıştır"dedi.

Sosyal güvenlik  sisteminin sürdürülebilirliğinin   sağlanmasının ekonomik kalkınmanın sürdürülebilmesi ile eşzamanlı  yürütüldüğünü vurgulayan  Müezzinoğlu,
"Bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını gidermelerini engelleyecek bir yapının oluşmamasına da dikkat etmeliyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar hususuna bu hassasiyetle yaklaşmalıyız. Emeklilikte yaşa takıldığından bahsedilen kesimin erken emekli edilmesinin sisteme getireceği ek maliyetin 400 milyar lira olduğu ve bu maliyetin son tahlilde sonraki nesillerin sırtına yükleneceği unutulmamalıdır." diye konuştu.

Son Güncelleme: 01.12.2016 15:56
Yorumlar

Google+'da Paylaş