Avrupa Birliği#039;nden Suriye ve Sivil ölümleri açıklaması

AB Suriye’de sivillere yönelik saldırıların ispatlanması halinde bunun savaş suçu sayılacağını bildirdi.

ve AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ve  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini  Halep’in batısında artan şiddetle ilgili ortak bir yazılı açıklamada bulundular. Suriye’de son 72 saat içinde pek çok sivilin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

Yazılı açıklamada , , "Taraflara yaptığımız, sivillere ve sivil altyapılara yönelik ayrım gözetmeyen şiddetten uzak durmaları çağrımızı yineliyoruz. Sivil hedeflere saldırılması, kabul edilemez ve kasıtlı olduğu ispatlanırsa savaş suçu oluşturabilir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada sorunun askeri çözümünün olmadığı , bölgedeki şiddet artışının  Suriye halkının  çektiği acıları uzatacağı belirtildi.

Halep ve Suriye’de şiddet ortamının artmasının binlerce kişinin hayatını tehlikeye sokacağı  ,bölgede önceliğin şiddetin durdurulması ve insanı yardım görevlilerinin işlerini güven ortamı içinde yapabilmesine izin vermek olduğu belirtildi. AB’nin BM ile birlikte bölgeye insanı yardım ulaştırmak  ,  bölgedeki yaralı ve hasta kişileri tahliye etmek için çalışmalar yaptığı bildirildi.

21 Ekim’de toplanan AB Konseyi’nde   Avrupa Birliği ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları Suriye’ye ilişkin yayımlanan bildirgede Halep’te saldırı gerçekleştiren Rusya’yı kınamıştı. Konsey’de liderler İtalya’nın itiraz etmesi nedeni ile Rusya’ya dönük bir yaptırım  kararı alamamışlardı.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×