21 Aralık 2016 Çarşamba 19:19
Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Belli Oldu

150 yıllık bir planlama ve bir hayalin ürünü olan Avrasya tüneli yarın yani 22 Aralıkta vatandaşların kullanımına açılacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi olarak açılışı yapılan ve Asya yakasından Avrupa yakasına temsili geçişi yapılan tünel vatandaşların kullanımına 22 Aralıkta açılacaktır. Daha önceden 21 Aralıkta açılması planlanan tünel bazı düzenlemeler nedeniyle bir gün ertelenerek 22 aralık tarihine alındı.

14,6 km uzunluğun da olan tünelin 5 km lik kısmı denizin altında yer almaktadır . En derin kısmı deniz seviyesinden 106 m aşağıdadır. Kazlıçeşme -Göztepe arasındaki 1 saat 40 dakikalık mesafeyi 15 dakikaya indiren tünel sayesinden zaman ve yakıt tasarrufu sağlanacaktır.Tünel 9 şiddetinde depreme ve Tusunamiye dayanıklıdır. Tünel içerisinde azami hız 70 km olacaktır.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Ne Kadar ?

Türkiye'nin deniz altından kara araçlarının geçtiği ilk tüneli olma özelliğindeki Avrasya Tünelinde  HGS ve OGS ile de ödeme imkanı bulunan tüneli n geçiş ücreti Otomobiller için 4 dolar +KDV minibüsler için 6 dolar +KDV şeklinde belirlenmiştir. Geçiş ücretlerinin dolara endeksli olmasının vatandaşlar tarafından tepki çekmesi üzerine Ulaştırma Bakanı Aslan " bu konunun halk tarafından yanlış anlaşıldığını, geçiş ücretinin her yıl başında bir kez belirleneceğini ve bütün yıl boyunca aynı fiyatın geçerli olduğunu açıkladı. Hiçbir zaman vatandaştan döviz toplamak gibi bir amaçları olmadığını, projenin uluslar arası bir proje olması sebebiyle geçiş fiyatı politikasının bu şekilde olmuştur "dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışı gerçeklene Avrasya tünelinden günlük olarak 120 ile 130 bin aracın geçmesi planlanmaktadır. Azami hız 70 km olacak tünelde yılbaşına kadar olan ücretler 15 tl olarak sabitlenecek ve gelir şehit ailelerine aktarılacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla sevinç ile karşılanmıştır.

Son Güncelleme: 21.12.2016 19:22
Yorumlar

Google+'da Paylaş