08 Kasım 2016 Salı 12:04
Antalya'da Yaşanan Turist Kaybı Kuyumcuları Can Evinden Vurdu

Antalya’ya da bu yıl  turist kaybından  kuyumcular da olumsuz etkilendi.Kentin 10 ayda yaşadığı 4.5 milyonluk turist kaybı kuyumcuların da etkilenmesine neden oldu.

 Kuyum sektörü ile ilgili açıklamalarda bulunan Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ferda Erdem, turist kaybının  kuyumcuları da vurduğunu ve  kayıplarının yüzde 70  olduğunu dile getirdi.

Erdem ,altın alımlarında kredi kartına taksit döneminin kuyumculara hareketlilik getirdiğini  ,kredi kartına taksit döneminden önce işlerinde önemli ölçüde kayıplar yaşadıklarını ,100TL’lik alışveriş yapacak vatandaşın kredi kartına taksit yapılmaması nedeni ile  bu alışverişten vazgeçtiğini 150 TL’lik yüzük almaya karar verdiğini söyledi ve  bu günlerin  geride  kaldığını ifade etti.

Antalya’ya gelen turist sayısında 2016 yılı 10 aylık verilerine göre 4.5 milyonluk kayıp yaşandı. Kentte  gelen  turist sayısında 4,5 milyonluk kayıp yaşanmasının kuyumcu esnafını da olumsuz etkilediğini vurgulayan  Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ferda  Erdem kayıplarının fazla olduğunu ifade etti  ve  "Ticari olarak baktığımız zaman bize yüzde 60-70 civarında yansıdı. Giriş olmadığı için buradaki vatandaşımızın da alım gücü zayıfladı.

Turizm esnafından çok kapatan var. Sahil bölgelerinde çok kapatan işletmeler var. Her sene yüzde 10 civarında artış olurdu kuyumcularda. Bu yıl kuyumcular odasına bağlı 267 işletme var. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı olanlarla birlikte bu sayı 350“ dedi.
 

Yorumlar

Google+'da Paylaş