19 Kasım 2016 Cumartesi 21:10
AB Tehlikeyi Göze Alamadı
AB ülkelerinin Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının yaptığı toplantıda  Avusturya   "Türkiye'yle üyelik müzakereleri durdurulsun" çağrısında bulundu .Bu çağrı diğer ülke bakanları tarafından destek görmedi.

Brüksel’deki toplantıda Avusturya Dışişleri Bakanı SebastianKurz “Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinden yana değilim ve bu Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde yeri olmadığına inanıyorum ”diye konuştu. Belçika ve Lüksemburg Türkiye’ye yönelik eleştirel açıklamalarda bulunurken ,Fransa ve Almanya katılım müzakerelerinin sonlandırılmasının yarardan çok zarar vereceğini ifade etti.
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-WalterSteinmeier,toplantı sonrası yaptığı açıklamada “Türkiye bizim için çok önemli. Sadece ülkelerimiz arasındaki yakın bağlardan değil, özellikle bu zor dönemde diyaloğu kesmeyi göze alamayacağımızdan” diye konuştu.
Türkiye’de yaşananlara aşırı tepki verilmemesini isteyen İngiltere Dışişleri Bakanı BorisJohson “Türkiye’yi köşeye sıkıştırmamalı, ortak çıkarlarımıza aykırı bir şekilde aşırı tepki göstermemeliyiz” dedi.
Finlandiya Dışişleri Bakanı TimoSoini de “Tek etkileme yolu bu olduğu için katılım müzakerelerine devam etmek önemli. Ancak herkes de, böyle devam ederse Türkiye’nin AB üyesi olamayacağını düşünüyor. Ölüm cezası AB için kesinlikle bir kırmızı çizgi” şeklinde ifadeler kullandı.
Bazı AB üyesi ülkeler müzakereler durdurulursa Türkiye üzerindeki etkinin  kaybedilebileceği üzerinde durdu.
Müzakere konusunda açıklamada bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ise “Ankara’nın AB’ye kapıyı kapaması ve Batı’dan uzaklaşması konusunda biz karar veremeyiz. Bu, Ankara’nın sorumluluğu. Ancak idam cezasını geri getirmeye karar verirlerse bu AB dosyasını nihai olarak kapamak istedikleri yönünde açık bir sinyal olur “dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan  Cumhurbaşkanlığı Sarayında Milli Tarım Projesi Toplantısı’nda müzakere konusuna değinmiş ve “Bakıyoruz ‘Müzakereleri durdururuz’ diyorlar. Geç kaldınız ya. Hemen kararınızı verin. Ben de Cumhurbaşkanı olarak diyorum ki, yıl sonuna kadar sabredelim. Sonra millete gidelim. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin değil mi?”diye konuşmuştu.

Son Güncelleme: 19.11.2016 21:39
Yorumlar

Google+'da Paylaş