05 Ocak 2017 Perşembe 09:47
208 Taşla Eve Döndü Sadece Karnı Ağrıyordu
Karın ağrısı nedeniyle hastaneye kaldırılan ve Manisa’nın Alaşehir Devlet Hastanesi’nde ameliyat edilen 59 yaşındaki Havana Taşdelen’in safra kesesinden 208 taş çıktı.

Manisa Alaşehir’e bağlı Girelli Mahallesi’nde oturan Havana Taşdelen, bulantı, kusma ve karın ağrısı şikayetleriyle Alaşehir Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği’ne başvurdu. Genel Cerrah Operatör Dr. Güvenç Diner, hastanın muayene ve tetkikleri ardından safra kesesinde taş olduğunu belirterek, tedavisi için mutlaka ameliyat olması gerektiğini kendisine söyledi. Ameliyat olmayı kabul eden Havana Taşdelen Manisa’nın Alaşehir Devlet Hastanesi’nde yapılan ameliyatın ardından 59 yaşındaki hastanın  safra kesesinden 208 taş çıktı. Doktorlar Havana Taşdelen’in ameliyatının başarılı geçtiğini ve şu an itibariyle sağlık durumunun iyi olduğunu belirttiler.

Alaşehir Devlet Hastanesi’nde ameliyatı yapan Op.Dr. Güvenç Diner Havana Taşdelen’in şikayeti, hastalığı ve ameliyatı için şöyle konuştu; Hasta Havana Taşdelen’in karın ağrısı şikayetiyle hastaneye geldiği yapılan tetkiklerden sonra safra kesesinde taşlar olduğunun tespit edildiğini ve acil  ameliyat olması gerektiğinin kendisine iletildiği ve hastanın ameliyat olmayı kabul etmesinden sonra da kapalı yöntemle (laparoskopik) ameliyat edildiği ve ameliyat esnasında  Safra kesesinden irili ufaklı 208 taş çıktığı ve bu kadar büyük bir rakamın kendilerini şaşırttığını ifade etti. Normali 3-5 adet olan safra taşlarının burada özellikle küçük taşların ana safra kanalına düşüp, tıkamasına bağlı, tıkanma sarılığı ve pankreatif komplikasyonları görülebileceği ve bu komplikasyonların kendileri için hayati önem taşıdığını  Hasta Havana Taşdelen’in  ameliyatın ardından bir günlük yatak tedavisi gördükten sonra sağlığına kavuşmuş olarak, taburcu edildiğini belirtti.

Hasta Havana Taşdelen sağlığına kavuştuktan sonra hastalık ve tedavi sürecini şöyle anlattı; yaklaşık 1 yıldan bu yana bulantı, kusma ve karın ağrısı çektiğini ifade ederken, şikayetlerim son aylarda iyice arttı. Komşularım Op.Dr. Güvenç Diner’i tavsiye etti. Ancak, yıllık izin ve ardından kongrede olduğunu öğrenince kendisinin hastaneye gelmesini bekledim. Doktorun geldiğini öğrenince hemen hastaneye geldim. O da safra kesesinde taş olduğunu, ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ben de hemen kabul ettim. Beni sağlığıma kavuşturduğu için kendisine, çok teşekkür ederim diye konuştu.

Son Güncelleme: 05.01.2017 09:49
Yorumlar

Google+'da Paylaş