06 Şubat 2017 Pazartesi 19:11
2017 Kamu Kuruluşlarına Ne Kadar Alım Yapılacak?
 Kamu kurum ve kuruluşlarına merkezi atama yöntemiyle, 2051 kadro ile atamalar gerçekleştirildi. Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans düzeyleri için ayrılan 2051 kadro, yeterli görülmese de mevcut kadro ihtiyacı ve kamudaki durumun karşılığı olarak adaylara dağıtıldı. Kamuda merkezi atamaların tamamlanması ile diğer birçok adayın umudu açıktan alıma kaldı.

Açıktan alımların başlamasının yanında, kamu personellerinin alımında kullanılan KPSS sınavı da yeni bir döneme başlıyor. Mart ayının gelmesi ile birlikte KPSS başvuruları başlayacak, başvuruların başlaması ile birlikte kamudaki merkezi atamalarda yeni puanlara göre yapılacak. Kamu’da alım yapılırken düzenin sağlanması ve norm kadro düzeninin korunması dikkate alınarak personel alımlarında oldukça sıkı davranılıyor. Tüm bunlara rağmen halen kamuda personel ihdiyacı bir hayli fazla.

Kamuda ki ilk atamalar öğretmenlere yönelik olacak. Kamudaki öğretmen atamaları MEB’in belirlediği miktarda yapılacak. Asgari olarak 30 bin öğretmen ataması öngörülüyor. Bu konudaki yetkili isimler tarafından yapılan açıklamalarda ise öngörülen sayının yakalanacağı belirtiliyor. Öğretmen ataması dışında kamuya birçok personel alınacağı da belirtiliyor.

Öğretmen atamalarından sonra atama yapılacak diğer meslek grubu da sağlıkçılar olarak öngörülüyor.  Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu açıklamalarda da 2017 yılında 17 bin personel alınacağı ifade edilmiştir. Bu alımların nasıl ve hangi alanda yapılacağı belirtilmemiştir. Bu sayılar ile birlikte kamudaki alımların 50 bin civarında olacağı tahmin edilmektedir.

Kamuda diğer alanlarda yapılacak atamalar belirtilmese de Öğretmen ve Sağlık alanında ciddi alımların yapılacağı bakanlıkların tarafından yapılan açıklamalarlada belirtilmiştir.

Son Güncelleme: 06.02.2017 19:12
Yorumlar

Google+'da Paylaş