04 Ocak 2017 Çarşamba 16:44
2017 Emekli Zammı Ne Kadar ? Emekli ve Memur Zammı Açıklandı mı?

2017 yılına günler kala memur maaş zamları emekli maaş zamları konusunda miktarlar netleşmeye başladı. Kasım ayı enflasyon rakamlarının 2017 yılı Ovak ayı maaş zam oranlarını etkilemesi beklenmektedir.Üst üste gelen zamlarla özellikle emekli vatandaşların gözü hükümet yetkililerinin verecekleri açıklamalara çevrildi .Alım gücünün her geçen gün biraz daha düştüğü maaşların eriyip gittiği 2016 yılının şu son günlerinde Bakan Mehmet Müezzinoğlu bir açıklama yaptı.

Bakan yaptığı açıklamada "Emekli maaşına zam konusunda 3 ayrı rakam var; vekil emeklileri, memur emeklileri ve SSK, bağkur emeklileri aradaki ciddi farktan bahsediyoruz, bu farka gelen bazı tepkiler var aradaki fark konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise Müezzinoğlu, “AK Parti dönemine baktığınızda bu farkın, makasın en çok kapandığı dönemdir. Dolayısıyla bu farkın alt gelir durumdaki emeklilerimizle üst gelirle veya üst emeklilik geliri olan grupla aradaki makasın her dönemde biraz daha kapandığını göreceksiniz. Önümüzdeki süreçte de yine alttan emekli maaşı düşük olanlar daha yüklü, yüksek olanlar daha minimum zam alarak bu makası her yıl biraz daha kapatıyoruz" dedi.
2017 yılının ilk zam dönemi olan Ocak Haziran arsı maaşlar enflasyon rakamı beklendiği gibi çıkarsa % 3,73 oranında artacaktır . Bu durumda emekli SSK lı bin 339 liradan bin 389 liraya 2000 yılından sonra emekli olan SSK lı  798 liradan 828 liraya yükselmiş olarak maaşlarını alacaktır

Memur emeklisinde ise sadece toplu sözleşme farkı olarak en düşük maaaş bin 701 liradan bin 752 liraya yükselmiş olacak .ayrıca enflasyon farkı %5 üzerinde olması halinde fark kadar zam alınacaktır.

İkinci dönem maaş zamları da Temmuz ayında yapılacaktır .Bu zamlar sırasındada 2017 yılı ilek 6 aylık dönemdeki enflasyon rakamı belirleyici rol oynayacaktır.

Son Güncelleme: 04.01.2017 21:19
Yorumlar

Google+'da Paylaş