07 Aralık 2016 Çarşamba 22:13
2017 Emekli Zamları ne Kadar Olacak?Rakamlar Netleşiyor !
 Milyonlarca emeklinin beklediği zam ne zaman yapılacak emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı sonunda çözüme ulaştı.Hükümet tarafından emekli maaşlarına yüzde 15 oranında zam yapılacağı gündeme gelirken maaşları yapılacak olan zam hakkında merak edilen detayları  sizlere sayfamız üzerinden aktarmak istedik.

Emekli olan vatandaşların aldıkları maaş ile kıt kanaat geçirmeleri nedeniyle haberlerde çıkan her zaman söylentisi onlar için umut kaynağı oluyor.Milyonlarca emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı konusunda haber bekliyor.Torba yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte zamlı maaşlar da belirlendi .Emekli maaşlarına ne kadar yapılacağı kesinleşti torba yasasının açıklanması ile birlikte emeklilerin maaşları yüzde 15 damdan bahsediliyor bakalım yürümeye girebilecek mi?

Torba yasası ile yapılan düzenlemelerin ardından Emekli maaşlarında yüzde 15'lik bir artış yapılması bekleniyor. 2017'de alınacak olan zamlarda Böylelikle belirmeye başladı Memur emeklileri ve çalışan memurlar için zaten toplu sözleşme gereği yüzde 3+4 zam uygulanacak. Enflasyon tahminlerine göre de temmuzda 0.60 enflasyon farkı ödenecek.

Emekli maaşını belirleyen en önemli parametre sizin çalışırken yatırılan prime esas kazancınız. Yani düzenli ödemelerle birlikte brüt maaşınız. Kendi namına iş yapanlar için ise bildirdikleri kazançları. Bu maaşınız ne kadar çoksa emekli maaşınız da o oranda yüksek oluyor. Sistem prime esas kazanca bir üst sınır belirliyor. Bu da şimdiye kadar brüt asgari ücretin 6.5 katı kadardı. Önceki gün yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte bu miktar 7.5 kata kadar çıkartıldı. 2016 yılı asgari ücreti düşünüldüğünde, çalışanlar veya kendi namına iş yapanlar (Bağ-Kur'lular) 7.5x1.647TL = 12.352.50 TL kazanç bildirebilecek. Yılbaşında asgari ücretin artmasıyla bu miktar da yükselecek. Örneğin asgari ücret bin 400 lira net olursa bu rakam 13 bin 297.50 TL'ye kadar çıkabilecek.

 

Son Güncelleme: 05.12.2016 19:14
Yorumlar

Google+'da Paylaş