20 Aralık 2016 Salı 21:04
2017 Askerlik Borçlanması Hesaplama Nasıl Yapılır? Yeni Sisteme gÖRE
 Son yıllarda emekli olabilme yaşının arttırılması sonrasında emekli olabilmek için bir çok vatandaş çeşitli yollara başvurmaktadır. Bunun için meslek lise mezunları stajda geçirdikler seneleri askerlikten saydırmaya yönelik girişimlerde bulunarak dilekçe ile SGK ya başvurmakta,  kimi vatandaşta daha önceki yıllarda hak olarak verilen askerlik hizmetinin sigortalı gün olarak sayılması konusunda takipçi olmaya başladı.

Peki askerlik borçlanması için neler yapılmalı ? Borçlanma için belirli bir gün var mıdır?Kısa dönem askerlik yapanlarda sigorta borçlanması yapabilir mi?Borçlanma için nasıl bir hesaplama  yöntemi kullanılmaktadır. Haberimizin devamında bu sorulara cevap bulmaya çalışıcaz

Askerlik borçlanmasında prim hesaplama

İster kısa dönem ister uzun dönem askerlik hizmeti yapmış ol kışlada geçirilen her gün için askerlik borçlanması yapılabilmektedir.Bu borçlanma ile gün karşılığı kadar prim SGK ya ödenerek yaş durumuna takılmayan kişiler emeklilik günün kıslata bilmektedir.Bir çok farklı hesaplama yöntemi bulunmakta olup bunlarda birini aşağıdaki gibi dermek istedik.

2016 yılında daha önceki senelerde askerli k hizmetini 15 ay yapmış olan bir vatandaş en az 263,52 en fazla 1712,88 tl borçlanma yapabilmektedir E devlet üzerinden bu borçlanma işlemi yapılabilmekte olup belirttiğimiz miktarlar arasında bir tutarı ödeyerek ilgili günleri sigorta pirim gününe ekletebilir.

Askerlik borçlanması ile ilgili hesaplama işlemi yapıldıkta sonra hangi baremden ne kadar gün borçlanma yapılmak istenildiğine dair dilekçe verilmesi gerekmektedir. İlgili dilekçenin verilmesinin ardından en geç 3 ay içerisinde belirtilen miktar ödenmelidir.

Özellikler prim ödemelerinde eksik günü olan yaşını tamamlamış ancak gün borcu bulunan vatandaşların bu haberi dikkatlice okumaları gerekmektedir. Belki de bu borçlanmayı yaparak kısa sürede emekli olabileceklerdir.Ayrıca kadınların doğum borçlanması  yapmaları da mümkündür. 

Son Güncelleme: 20.12.2016 21:28
Yorumlar

Google+'da Paylaş