10 Aralık 2016 Cumartesi 21:50
2017 Asgari Ücret ne kadar olacak Zam oranı belli oldu mu?
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 6,5 milyon asgari ücretli çalışanların merakla bekledikleri 2017 yılı asgari ücret zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bir Televizyon programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu "kaşıkla verip kepçeyle alan olmadık" diyerek asgari ücret artışı ile ilgili  beklenen zam konusunda iyi bir rakam üzerinde anlaşmaya varılacağı sinyalini verdi.

6 Aralık Salı günü  Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yapacak. 2017 yılında uygulanmaya başlanacak olan asgari ücretin belirlenmesinde bu komistonda alınacak karar etkili olacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapılacak olan toplantıyı işçiyi temsil edecek olan Türk-iş ile işvereni temsil edecek TİSK ( Türkiye İşveren Sendikaları Konferedasyonu) arasında yapılacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu " yapacağımızın en iyisini yapacağız "diyerek 6 ,5 milyon asgari ücretli çalışan işçiyi ilgilendirecek olan çalışmada Türk-iş bir kişinin ağır işlerde çalışan işçinin net yaşam maliyeti olan 1600 tl yi talep etmesi beklenmektedir.

Asgari ücretin işverene toplаm maliyeti ise bir işçi için bin 935 lira 23 kuruş düzeyinde. Bunun bin 647 lirasını brüt asgari ücret, 255 lirа 29 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 32 lirа 94 kuruşunu işvеrеn işsizlik sigortа fоnu oluşturuyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapılacak olan toplantıyı izleyecek olan bir dizi daha toplantı sonrasında  en son yapılacak olan toplantıda bir üyenin başkanlığında en az 10 üyenin katılımında oy çokluğu ile karar alınmaktadır

Bir Televizyon programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu "kaşıkla verip kepçeyle alan olmadık komisyonun mutabık kaldığı rakam bu ay açıklanır " diyerek asgari ücret artışı ile ilgili  beklenen zam konusunda iyi bir rakam üzerinde anlaşmaya varılacağı sinyalini verdi.

Son Güncelleme: 10.12.2016 21:52
Yorumlar

Google+'da Paylaş