07 Şubat 2017 Salı 13:45
Yeni çipli kimlik kartı için gerekli belgeler nelerdir? E kimlik randevusu nasıl alınır ?
 Yeni çipli kimlik kartı nasıl alınacak ?Yeni çipli kimlik kartı için gerekli belgeler nelerdir? E kimlik randevusu nasıl alınır ? Yeni kimlik kartları için ne kadar ücret ödenecek? Yeni çipli kimlik kartı almak için vatandaşların yakınlarında yer edilen soru işaretlerini sayfamızda derlediğimiz bilgiler ile cevaplandırmak istedik.

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru yapmaları gerekiyor. En yakın müdürlüğüne müracaat edilebileceği gibi herhangi bir Nüfus Müdürlüğü'ne de müracaat kabul edilmektedir. Bu işler için zaman kaybetmek istemiyorsanız e-kimlik randevu alabilirsiniz. Peki e-kimlik randevu nasıl alınır.

 e kimlik randevu alma işlemi

Çipli kimlik randevu işlemi için internet üzerinden e-kimlik randevu.nvi.gov.tr  giriş yaptıktan sonra TC kimlik numaranız adınız soyadınız yazılarak sisteme giriş yapılır. Randevu ekranında kimlik randevusu alınacak kişinin kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra gün ay yıl olarak, doğum tarih,i nüfus cüzdanı seri numarası bilgileri girişleri yapılır ardından randevu alma işlemi gerçekleşir, Randevu saatinde ilgili nüfus müdürlüğüne gidilmesi gerekir.

YENİ ÇİPLİ KİMLİK İÇİN İSTENİLEN EVRAKLAR

Yeni kimlik kartı başvurusunda istenilen evraklar başvurunun durumuna göre değişmektedir. İlk defa çipli yeni kimlik kartı başvurusu yapacaklardan nüfus cüzdanı ya da nüfus cüzdanı yerine geçebilecek kimlikler (uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı vb) istenir. Bu belgeler fotoğraflı olmak zorundadır. Ayrıca kimlik başvurusunda istenilecek bir diğer belge de son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraftır. Bunların dışında başvuruda belge, evrak istenmemektedir.

 

Son Güncelleme: 07.02.2017 13:47
Yorumlar

Google+'da Paylaş