19 Şubat 2016 Cuma 18:13
Vitamini Ölmeden Meyve Sabzeler Nerde Kurululmalı?
Türk hanımları beceriklidirler ve ellerinden her türlü iş gelir. Özellikle kışın uzun gecelerde çerez ve meyve kurusu güzel yenmektedir. Eskiden derin dondurucular olmadığı için kışın yenecek meyve sebzeler kurutulur öyle saklanırmış. Günümüzde de hanımlar kış hazırlıklarını hala yapmaktadır.
Kurutulacak meyve ve sebzelere ayrı işlemler uygulanır. Meyveler için yapılması gereken işlem şöyledir. Bir litre suya 1,5 çay kaşığı limon tuzu eklenir ve karıştırılır. Daha sonra kurutulacak meyveler bu karışımın içine konur ve bir dakika karışımın içinde bekletilir. Daha sonra çıkarılır ve suyu süzülür ve temiz bir bez üzerinde gölgede kurutulur. 
Yine başka bir yöntem de şöyledir. ½ kahve fincanı toz şeker, 1,5 fincan kaynar su ve ılıdıktan sonra içine ½ fincan bal eklenir ve karıştırılır. Meyve veya sebzeler bu karışımda 5 dakika bekletilir ve daha sonra temiz bir bez üzerinde gölgede kurumaya bırakılır. Bez üzerine dizerken ayrık olmalarına ve ara sıra çevirmeye çalışın. Sebzeler kuruduğu zaman kırılabilecek aşamada olmalı meyveler ise yapışkanlıkları gittiğinde kurumuş demektir.

 
Yorumlar

Google+'da Paylaş