06 Şubat 2016 Cumartesi 16:51
Toprak Neden Kirlenir! Toprak Kirliliğinin Zararları Nelerdir?
Toprak tüm bitkilerin ana yaşam alanıdır. Ayrıca bitkilerin topraktan aldığı maddeler beslenme yolu ile hayvanlara ve diğer insanlara da geçmektedir. Bunun sonucu olarak toprakta oluşan bir problem tüm canlıları etkilemektedir.
Toprağa bırakılan zararlı veya atık maddelerle toprak yapısının bozulmasına toprak kirliliği denir. Kimyasal maddeler, petrol ve petrol türevleri, tarım ilaçları, evsel ve kanalizasyon atıkları toprak kirlenmesine neden olmaktadır. Toprak kirliliği sonuçlarının en iyi gözlenebildiği bir kaza bundan yaklaşık otuz yıl önce Hindistan’ın bir şehrinde olmuştur. Bir böcek ilacı fabrikasındaki bir patlama sonucu on binlerce insan ölmüş ve tonlarca zehir toprağa karışmıştır. Olayın üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen hale bölgedeki yeraltı sularına zehir karışmakta ve kirlilikten dolayı bölgede otlayan hayvanlar hastalanmakta ve ölmektedir.
Tarım arazilerinde bilinçsizce kullanılan yapay gübre ve tarım ilaçları da toprağın özelliğini bozarak kirliliğe neden olmaktadır. Lastik, plastik benzeri maddelerin toprağa karışması da toprağın fiziksel yapısını bozmakta çok uzun yıllar parçalanamayıp toprağa zarar vrmektedirler.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş