06 Şubat 2016 Cumartesi 16:48
Sera Etkisi Ne Anlama Geliyor! Sera Etkisi Ne Demektie?
İnsan aktiviteleri sonucu doğaya verilen maddeler ekosistemi bozmaktadır. Verilen maddeler doğal olarak parçalanabilecek maddeler dahi olsa kısa zamanda çok fazla artık üretildiğinden tabiat bunu temizleyememektedir. Maddelerin ortamda bulunması gerekenden fazla olmasına kirlilik adı verilir. Her türlü kirlilik sorun olmakla birlikte hava, su ve radyoaktif kirlilik en tehlikeli olanlardır.
Sanayi devrimi sonrasında başlayan yoğun fosil yakıt kullanımı hava kirliğinin ana sebebidir. Fosil yakıt adı verilen kömür, petrol ve doğal gaz yakıldığında havaya yüksek oranda zehirli gaz salınımına neden olmaktadır. Karbondioksit, azot oksitler ve kükürt oksitler bu zararlı gazların başında gelmektedir.
Özellikle atmosfere salınan karbondioksit gazı yerçekiminden dolayı fazla dağılmayarak bir tabaka oluşturmaktadır. Bu tabaka güneşten gelen ışığın dünyaya çarpıp geri dönmesini engeller. Bundan dolayı ışık karbondioksit tabakasına çarparak tekrar dünyaya döner. Bunun sonucu olarak dünya olması gerekenden fazla ısınır. Bu olaya sera etkisi denir. Seralarda da ışık içeriyi ısıtmakta ancak etrafı saran cam ısının dışarı çıkmasına izin vermemektedir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş