06 Şubat 2016 Cumartesi 16:42
Patajön Canlı Nedir Örnekleri Varmıdır?
Tüm canlılar hayatsal faaliyetlerini devam ettirmek için diğer canlılarla ilişki kurmak zorundadır. Bu ilişki madde alış verişi veya beslenme amacı ile olabilmektedir. Bazı durumlarda da bir canlı diğer bir canlının üzerinde veya içinde yaşamakta ve diğer canlının bedensel imkanlarından faydalanmaktadır.
Genel anlam olarak hastalık yapan canlılara patojen adı verilmektedir. Canlılar beslenme şekillerinden, ürettikleri artık maddelerden veya üreme şekillerinden dolayı hastalıklara neden olabilmektedirler. Hemen her canlı grubunda hastalığa neden olan patojen canlılar bulunmaktadır.
Virüslerin tamamı farklı canlılarda patojendir. Bu varlıklar daha çok üreme stratejilerinden dolayı hastalıklara neden olurlar. Bakterilerde de oldukça fazla patojen tür bulunmaktadır.  Bu canlılar genellikle ürettikleri toksinler sonucu hastalıklara neden olurlar. Bazı mantar çeşitleri de patojendir. En bilineni atlet ayağı denilen ayak mantarıdır. Özellikle omurgasız hayvanlarında patojen türleri bulunmaktadır. Özellikle solucan çeşitleri en iyi bilinen patojenlerdir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş