13 Şubat 2016 Cumartesi 22:17
Kurbaların Çok Enterasan Özelliği Nedir?
Kurbağalar omurgalılar şubesinin amfibi sınıfına ait bir gruptur. Diğer gruplardan başkalaşım geçirmeleri ile ayrılırlar. Derileri sürekli nemlidir. Yetişkinlerinde deri ve akciğer solunumu görülürken iribaş denilen larvalarında solungaç solunumu görülmektedir. Böylece kurbağalarda hayatları boyunca üç farkı solunum organı kullanılmaktadır.
Kurbağalar genellikle böcek ve solucan türü hayvanlarla beslenmektedirler. Dilleri sarmal şeklinde olup uçları yapışkandır. Derilerinin üzerinde kıl ve benzeri örtüler bulunmaz. Tropikal bölgelerde yaşayan bazılarının derisinde zehir bezleri bulunur. Bu onları düşmanlarına karşı korumaktadır. Ok kurbağası adı verilen bir tür kurbağanın derisi yerliler tarafından oklarının zehirlenmesi için kullanılmaktadır.
Kurbağalarda dış döllenme dış gelişme vardır. Erkek tarafından çıkarılan sesler kur davranışı çerçevesindedir. Yumurta ve spermler birlikte suya bırakılarak döllenme ihtimali arttırılır. Bazı kurbağalarda döllenmiş yumurtalar bir salgı ile paketlenerek sırtlarında taşınır. Yumurtadan çıkan iribaşlar da bir süre bir süre anne tarafından bakılabilir. 
Kurbağalar çok farklı büyüklüklerde olabilmektedir. Bir kilogramdan fazla olan dev kurbağalar bulunmaktadır.  Bazı bölgelerde besin olarak kullanılan kurbağaların ekonomik değerleri de bulunmaktadır.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş