20 Mart 2016 Pazar 18:42
Kromozon Mutasyonu Nasıl Olur Çeşitleri Nelerdir?
Tüm canlılarda özelliklerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan DNA molekülü bulunmaktadır. DNA hücre bölünmesi sırasında kendi üzerinde sarılarak kromozomları oluşturur. Her canlı türünün kendine ait bir kromozom sayısı vardır. Çeşitli nedenlerden dolayı kromozomların yapı ve sayısından meydana gelen değişikliklere kromozom mutasyonu adı verilmektedir. Yüksek sıcaklık, radyasyon ve ultraviyole ışınlar mutasyona neden olan faktörlerdir.
Kromozom mutasyonları yapı ve sayı mutasyonu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kromozom sayı mutasyonları mayoz bölünme sırasında kromozomlarda ayrılmama olayının gerçekleşmesi sonucu oluşan gametlerin döllenmede kullanılması sonucu oluşurlar. Bu sayede eksik veya fazla kromozomlu bireyler oluşur. Downsendromu ve turner sendromu buna örnektir.
Çeşitli nedenlerden dolayı kromozomun yapısında meydana gelen değişikliklere kromozom yapı mutasyonu adı verilmektedir. Bunun sonucunda kromozomlardan parça koparak kaybolabilir, bir parça kromozomlar arasında yer değiştirebilir veya bir parça kendini eşleyerek başka bir kromozoma bağlanabilir. 
 
Son Güncelleme: 22.03.2016 18:29
Yorumlar

Google+'da Paylaş