16 Ocak 2017 Pazartesi 12:23
Kredi Kartı Yasal Borcu Olanlar Bu Haber Sizin İçin!
Ülkemizde, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2015 verilerine göre, 58 milyona yakın kredi kartı var, hane başına ortalama 3 tane kredi kartı düşüyor! Son BDDK verilerine göre kredi kartlarına 75 milyar TL borcumuz var. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre 2 milyonu aşkın kişi yasal takipte ve toplam borçları son 12 yılda takipteki borçlar 24 kat; adliyedeki icralık dosya sayıları ise 2,5 kat artmış. (İstanbul'da 5 milyon icra dosyası var, her iki yetişkinden birine bir icra dosyası düşüyor.)

2017 yılında bizleri bir AF bekliyor mu? 

ABD, İngiltere ve İspanya gibi ülkeler bu yaklaşımla sıkıntıda olan kredi kullanıcılarının borçlarını makul sınırlara çektiler. Bizde de şirketlerin vergilerinde buna benzer "uzlaşma" ya da "vergi affı" gibi benzeri çözümler uygulandı. Örneğin, son 5 yılda sadece 78 dosyada 4,5 milyar TL'lik vergi ve cezası bu yöntemle silindi.’017 yılında da böyle bir af gündeme gelebilir.
Peki, Yasal Takipte Borcu Olanlara Hangi Bankalar Kredi Verir? Kredi Notu Nasıl Düşer?

İlk olarak kredi taksitlerinizi yetiştiremediğinizde ilk aylarda hemen bir çözüm yolu arayışına başlamalı araştırmalar yaparak bankaların Borç Transfer Kredisi kullanmaya çalışmalısınız. Çünkü kredi borçlarınızı ya da kredi kartı borçlarınızı geciktirdiğiniz her ay sizin Kredi Notunuzun düşmesine neden olacak bu da  bankalar tarafından sizin mimlenmenize ve ilerleyen zamanlarda kredi dahil olmak üzere bir çok bankanın avantajından kullanabilmenizi daha da zorlaştıracaktır.Çünkü;yasal takipler ve borçlar Merkez Bankası bünyesinde bir havuzda birleştiğinden dolayı her banka bu sicilinize ulaşabiliyor.

Bu durumda Banka kredisi veya kredi kartı yüzünden icralık durumda iseniz, ilk yapmanız gereken şey, borcunu ödeyemediğiniz banka şubesi ile görüşerek, borçlarınızı yapılandırma talebinde bulunmanızdır.Eğer üzerinize kayıtlı eviniz, tarlanız veya başka bir gayrimenkulünüz var ise, bu mallarınızı ipotek altına alarak bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Keza bunu da yapmadığınız takdirde düzenli bir işiniz varsa banka maaşınızdan kesinti yapacaktır. Düzenli Bir işiniz yoksa da icra memurlarını kapınızda bulabilirsiniz.

Son Güncelleme: 17.01.2017 22:05
Yorumlar

Google+'da Paylaş