23 Şubat 2016 Salı 19:31
Konjugasyon Nedir Çeşitleri Nelerdir Nasıl Gerçekleşir?
Tüm canlı türleri birbirinden farklıdır. Ayrıca aynı türden olan canlılar bir birlerine çok benzemekle birlikte aynı değildirler. Aynı türden olan canlılar arasındaki bu farklılığa çeşitlilik adı verilmektedir. Çeşitlilik sayesinde canlılar çevre şartları farklılaştığında tamamen yok olmayıp en azından bazı bireyler yaşamaya devam edebilmektedir. 
Canlılardaki eşeyli üreme çeşitliliğin artmasına katkıda bulunmaktadır. Anne ve babadan gelen sperm ve yumurtanın birleşmesi ile oluşan canlılar hem anneye hem babaya benzemekle birlikte ikisinin de aynısı değildirler. 
Bakterilerde sperm ve yumurta oluşumu yoktur. Bunlarda çeşitlilik konjugasyon adı verilen bir olayla gerçekleşir. Konjugasyonda iki bakteri yan yana gelerek aralarında bir sitoplazmik köprü kurarlar. Bu sırada bakterilerden biri DNA’sının bir kısmını eşleyerek diğer bakteriye aktarır. Daha sonra bakteriler ayrılırlar. Sayı artışının olmadığı konjugasyonda sadece çeşitlilik artar.
Konjugasyon sayesinde bakteriler sahip olmadıkları yeni özellikler kazanırlar. Ancak konjugasyon sadece genetik olarak yakın bakterilerde gerçekleşir. Belli ilaçlara karşı dayanıklılık kazanan bakteriler bu özelliklerini konjugasyon yolu ile diğer bakterilere aktararak ilaçların etkisizleşmesine neden olurlar.   
 
Son Güncelleme: 23.02.2016 20:02
Yorumlar

Google+'da Paylaş