27 Ocak 2016 Çarşamba 13:12
Kastamonu Osmanlı Topraklarına Hangi Yüzyılda Dahil Olmuştur?
Kastamonu KaraçomakDeresi'nin etrafında kurulmuş bir ilimizdir. Bu şehir geçmişte Çaydaroğulları beyliğine Fatih Sultan Mehmet'in 1406 da son vermesi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. Verimli topraklara sahip olan bu ilimizde halk tarımla geçinmektedir. Kastamonu sarımsağı tüm ülkede ünlüdür. 
Kastamonu kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Sinop, güneydoğusunda Çorum, güneyinde Çankırı, batısında Karabük ve kuzeyinde Bartın ile çevrilmektedir. Şehrin kuzeyinde Karadeniz iklimi görülürken diğer kısımlarında kara iklimi hakimdir.
Şehirde gezilip görülecek birçok tarihi eser ve doğal güzellikler vardır. Kastamonu Kalesi 12. yüzyılda yapılmıştır. 112 metre yükseklikteki tepenin üzerine kurulmuştur.Surlar günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.NasrullahCamii şadırvan ve külliyesi ile Beyazıt döneminde yapılmıştır. İsmail Bey Külliyesi, saat kulesi, Türk ve Osmanlı mimarisinin bir arada barındıran Kastamonu evleri, Kaya Mezarları,Zımbıllı Tepe Höyüğü gibi birçok tarihi eser ve mekanKastamonu'nun turist çeken yerlerindendir
 
Son Güncelleme: 27.01.2016 13:35
Yorumlar

Google+'da Paylaş