11 Mart 2016 Cuma 21:01
İnhibitör Madde Nedir Özelliği Nelerdir?
Enzimler aktivasyon enerjisini düşürerek reaksiyonları hızlandıran maddelerdir. Bu işi etki ettikleri substratlarını aktif bölgelerine bağlayarak gerçekleştirirler. Bu bağlanma neticesinde indüklenmiş uyum gerçekleşir ve reaksiyonun aktivasyon enerjisi düşer.
Bazı maddeler enzimlerin aktif bölgesine bağlanarak substratın bağlanmasını engellerler. Böyle maddelere inhibitör madde denir. İnhibitör maddelerin enzime bağlanabilmesi gerçek substrata benzerliğinden kaynaklanmaktadır.
Bazı inhibitörler enzimlerin aktif bölgesine sıkı şekilde bağlanır ve ayrılmazlar. Buna geri dönüşümsüz inhibisyon adı verilir. Bazı inhibitörler ise uygun şartlarda bağlandığı enzimden ayrılabilir. Buna geri dönüşümlü inhibisyon adı verilir. 
Bazı enzimlerde ürettikleri ürün enzimin aktif bölgesine bağlanarak substratın bağlanmasını engeller. Buna ürün inhibisyonu denir. Bu çeşit enzimlerde ürün miktarı arttıkça ürün inhibisyonu da artar. Buna bağlı olarak bir süre sonra reaksiyon ilerlemez. Bu tür reaksiyonların devam etmesi için oluşan ürünlerin ortamdan uzaklaştırılması gerekir.  

Yorumlar

Google+'da Paylaş