11 Mart 2016 Cuma 20:57
İneklerin Özellikleri Nelerdir?Kaç Çeşit İnek Vardır
İnekler hem sütünden, hem etinden hem de derisinden faydalanılan bereketli hayvanlardır. Afrika ülkelerinde inek sahibi olmak zenginlik göstergesidir. Bankalara para yatırmak onlar için gereksizdir. Ellerine para geçtiği zaman inek almayı tercih ederler.
Bizim inek yetiştiricilerimiz için de süt önemlidir. Yeterli miktarda süt alabilmek için ineklerin iyi beslenmeleri gerekir. Beslenme sütün kalitesini belirler. İneklerin cinsine göre süt verimi de değişir. Bazı cinsler yıllık on beş bin ile yirmi beş bin kilogram arasında süt verebilir. Bazı türler ise yılda sekiz bin kilogram süt verirler. Sadece eti için beslenen inekler vardır. Bu ineklerin sütü ancak yavrusuna yetecek kadardır.
 
İnekler ot, saman ve yoğun yem ile beslenirler. İneğin cinsine göre beslenme şekli de değişir. Güney Anadolu kırmızısı cinsi özellikle Çukurova bölgesinde yetiştirilir. Bu inek türü eti için yetiştirilir. Holstein ve Jarsey cinsi inekler sütü için yetiştirilirler. Simentan ve Montofon inekleri hem sütü hem de eti için üretilirler. 
Son Güncelleme: 30.09.2016 22:22
Yorumlar

Google+'da Paylaş