17 Mart 2016 Perşembe 21:14
İmpuls Nedir?İmpuls Ne İşe Yarar?Özelliği Nedir?
Canlının iç ve dış çevresindeki değişikliklere uyarı denir. Uyarıların nöronlarda meydana getirdiği kimyasal veya elektriksel değişikliklere de impuls adı verilir. Bir nöronda impuls oluşması için gerekli olan uyarı şiddetine eşik şiddeti denir. Nöronlar eşik şiddetinin altındaki uyarılarda impuls oluşturmazken üzerindeki her uyarı için aynı impulsu oluşturur. Buna ya hep ya hiç kuralı denir. 
Nöronda impuls her zaman dendritten aksona doğru taşınır. Uyarılmamış bir nöronun dış kısmı + iç kısmı – yüklüdür. Bu duruma polarizasyon denir. Polarizasyon sırasında dışta Na içte ise K iyonları yoğundur. Nöron uyarıldığında Na iyonları içeri ve K iyonları dışarı hareket eder. Bunun sonucu olarak dışarı – olurken içeri + yüklü olur. Buna depolarizasyon denir. İmpuls geçtiğinde tekrar eskisi gibi dışarı + içeri – yüklü olur. Bu duruma repolarizasyon denir. Bu şekilde uyarılar nöronda elektrokimyasal yol ile taşınır. 
İmpuls miyelinli nöronlarda ranvier boğumları arasında atlayarak ilerler. Bir nöronda impuls iletim hızı sabittir. Ancak farklı nöronlarda iletim hızları farklı olabilir. Bir nöronda iletim hızı;
-Akson çapı arttıkça hızı artar
-Miyelinli nöronlarda hız artar
-Aynı uzunluktaki aksonlarda ranvier boğumu sayısı azaldıkça hız artar.

Son Güncelleme: 19.03.2016 12:40
Yorumlar

Google+'da Paylaş