10 Ocak 2017 Salı 14:31
IBAN Numarası Nedir, Nasıl Okunur,IBAN Ne Zaman Kullanılır?

Avrupa brliği tarafından da kabul görmüş olan yurt içi ve yurt dışı para transferlerinde adresleme sistemi olarak ta tanımlanan bir sistemdir. 2010 yılından sonra tüm dünyada kullanımı zorunlu hale gelen IBAN da Türkiye başarılı bir şekilde entegre olmuştur .

International Bank Account Number olarak açılımı olan IBAN uluslararası banka hesap numarası demektir. Her ülke kendine göre bir sistemde düzenlemiş olup para gönderimlerinde hatalı işlemlerin engellenmesi be kayıt dışı işlemlerin ortadan kaldırılması bu sistemle olanaklı hale gelmiştir. en fazla 34 karakterden oluşması gerekmektedir. Her ülkede farklılık gösterebilir. Ülkenin uluslararası kodu numaranın başında yer alır Bizim ülkemizde TR olarak başlar .

IBAN Açılımı Neyi Anlatır?

Ülkenin uluslararası kodu numaranın başında yer alır Bizim ülkemizde TR olarak başlar .Yani ilk 2 hane, ülke kodunu barındırır. Ülke kodundan sonra bulunan 2 hane ise kontrol basamaklarıdır. Ülkemizde bulunan bankaların her birinin bir kodu vardır. Bu kodlar IBAN numaralarında da yer alır. 2 hane kontrol basamağından sonra 5 hane banka kodu yer alır. Bundan sonra gelen 1 hane ise rezerv alanını ifade eder. Daha sonra bankalarda bulunan hesap numaraları için 16 hanelik yer ayrılmıştır. IBAN numarasının okunuşu ve yazılışı ise baştan 4’er hane olarak yapılır.

Para transferlerinde IBAN kullanılması hatalı gönderimleri engellemektedir. İster ATM den ister banka veznelerinden yada internet bankacılığından  bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. IBAN girildiğinde gönderilecek kişinin bilgileri ekrana gelmektedir. Bu numara ile para gönderilecek kişinin hangi banka ile çalıştığını hangi şubesinde hesabının olduğunu öğrenmenizi gerek yoktur. Sadece bu numaranın girilmesi yterli olmaktadır. 

Son Güncelleme: 10.01.2017 14:32
Yorumlar

Google+'da Paylaş