02 Aralık 2016 Cuma 13:25
Çipli Kimlik kartı Ocak 2017'de başlıyor Çipli Kimlik kartı Nasıl Alınır?
Yeni çipli kimlik kartında sona gelindi .Peki  yeni çipli kimlik kartları nasıl alınır? Çipli kimlik kartı için pilot olarak belirlenen  10 ilde  Kasım ayında başvurular başlamıştı. Çipli kimlik kartı  başvuruları Ocak 2017 itibari ile tüm illerde alınmaya başlayacak.

Çipli kimlik kartı Ocak 2017’de başlıyor.

İçişleri bakanlığını isteği üzerine  TÜBİTAK tarafından geliştirilen çipli kimlik kartları birçok özelliği barındırıyor. Kimlik kartının üzerindeki çip sayesinde  kişiye ait özel bilgiler güvenlikli olarak saklanabilmekte. Bilgi sızdırılmasının önüne geçen  donanımla tasarlanmış olan kartlardaki bilgiler kopyalanamıyor  veya değiştirilemiyor. Şayet kart başkalarının eline geçerse  bloke ediliyor.

Pembe ve mavi olan   nüfus cüzdanları artık tarihe karışıyor onların yerine tek renk ve güvenlikli olan çipli kimlik kartları geliyor.Yeni  kimlik kartlarının   ayrıca eczane ,hastane ,banka bilgileri  ile entegrasyonu sağlanacak.

Çipli kimlik kartları için 10 il pilot olarak belirlenmişti. Kart düzenlemesinde sona yaklaşıldı . Ocak ayı itibari ile  yeni kimlik kartları için her ilden başvurular alınacak.

Çipli yeni kimlik kartlarında isteyen vatandaşlar için  elektronik imza uygulaması da olacak. Bu şekilde vatandaşlar internet aracılığı ile işlemlerini rahatlıkla geçekleştirebilecekler.

Vatandaşlar yeni kimlik kartları ile farklı belge  ve kartları taşımak zorunda kalmadan  kimlik doğrulaması yapabilecek. Kimlik numaralarında olduğu gibi  "tek kart-tek şifre" dönemine geçiliyor.

27 Ocak 2016 tarihinde kimlik kartları ile ilgili yasal düzenleme yürürlüğe girmişti .Çipli kimlik kartları için  ilk başvurular 14 Mart 2016’da Kırıkkale’de başlamıştı.

Son Güncelleme: 02.12.2016 13:27
Yorumlar

Google+'da Paylaş