02 Mart 2016 Çarşamba 18:09
Canlılarda Meydana Gelen Azot Nerden Nasıl Boşaltılır?
Hücrelerdeki reaksiyonlar sonucu (metabolizma) açığa çıkan maddelere boşaltım maddesi denir. Boşaltım maddeleri genellikle enerji üretiminde kullanılan hücresel solunum sonucu açığa çıkarlar. Canlılarda üç çeşit boşaltım maddesi vardır. Bunlar su, karbondioksit ve azotlu bileşiklerdir (amonyak, üre, ürik asit) 
Glikozun solunumda kullanılması sonucu karbondioksit ve su oluşur. Eğer oksijenli solunumda aminoasit kullanılacak olursa artık ürün olarak amonyak (NH3) oluşur. CO2 ve su doğrudan dışarı atılırken amonyak canlılarda çeşitli şekillerde dışarı atılabilir.
Amonyağın canlılarda dışarı atılma şekilleri amonyak,üre ve ürik asittir. Amonyağın değişik şekillerde dışarı atılmasındaki temel neden vücuttaki su kaybınıengellemektir. 
Amonyak en zehirli azotlu artık olup suda çözünür. Bundan dolayı bol miktarda su ile dışarıya atılır. Tek hücrelilerde, toprak solucanı ve balıklar amonyak atarlar.
Üre amonyağa göre az zehirlidir ve suda az çözünür. Amonyağa göre daha az, ürik asite göre daha çok su ile dışarı atılır. Örneğin kurbağalar ve memeliler. Üre memelilerin karaciğerinde ornitin döngüsü ile üretilir. Bu döngü esnasında 1 CO2, 2 NH3, 1 su kullanılırken 2 su ve bir üre molekülü oluşur.
Ürik asit zehirli bir madde değildir. Suda çözünmediğinden dolayı kristal şeklinde çok az su ile veya susuz atılır. Örneğinsürüngen, kuş ve böcekler.Amonyak karaciğerde ürik aside dönüştürülür.
 
Son Güncelleme: 18.04.2016 00:18
Yorumlar

Google+'da Paylaş