06 Şubat 2016 Cumartesi 17:15
Bayat Ekmek Nasıl Değerlendirilir! Uzun Süre Ekmeği Bayatlatmayan Yöntem Nedir?
Biz millet olarak ekmek yiyerek karnımızı doyuruyoruz. Ne yersek yiyelim ekmek yemezsek karnımız doymuyor. Sofalarda mutlaka ekmek ve çeşitleri bulunur. Özellikle büyük şehirlerde ekmek çeşitleri çok daha fazladır. Çavdarlı, kepekli, tam buğday, cevizli gibi çeşit çeşit ekmekler bulunur. Ancak çeşit çoğaldıkça israfta da artış olmaktadır. Bugün çöpe atılan ekmeklerle kim bilir kaç yoksul ve aç insan doyardı. Ya biz evimizdeki fazla ekmek ve yemekleri ihtiyacı olanlara verelim. Ya da ihtiyaç sahiplerini bilen tanıyan kişi veya kuruluşlara yardım ederek onlara yardımcı olalım.
Bayat Ekmekleri Değerlendirmek için Öneriler
*Eğer ekmekleriniz çok fazla ise dışarıdaki hayvanlarında karnını doyurmak için gereksiz bir kabın içine su koyun ve bayat ekmekleri de koyarak yumuşamasını sağlayın. Daha sonra bahçeye veya parkların kuytu köşelerine bırakarak sokakta bulunan kedi, köpek ve kuşların karınlarını doyurmasına yardımcı olabilirsiniz.
 
*Ekmek kavurması: Bayat ekmek lokmalar halinde doğranır. Tencerede kızartılmış yağ ile kavrulur. Ekmekler kavrulurken, 1 çay bardağı soğuk su, üzerine serpilir. İyice karıştırıldıktan sonra tencerenin kapağı kapatılıp 5 dakika pişirilir.
*Tirit: Bayat ekmek dilimleri bir kaba yerleştirilir. Kıyılmış soğan tuz ile öldürülüp ekmek dilimleri üzerine döşenir. Sonra üzerine haşlanmış kemikli etin suyu bolca dökülür. Dileyen, kıyılı maydanoz veya sumak serpebilir.
*Ekmek doğraması: Bayat ekmeklerin içi istenirse, kabuğu ile birlikte ufalanır; bir kapta eritilen tereyağına dökülerek kavrulur. Sonra üzerine bir yumurta kırılıp ekmek ufakları ile alt üst edilir. Ardından 1 bardak süt dökülüp yeniden karıştırılır. Çok hafif ateşte süt çekilinceye kadar bekletilir. Süt çekilince ateşten alınır; üzerine bir bez konularak demlendirilir. Ilınınca yenilir.
*Papara: Bayat ekmekler, çukur bir kaba kuşbaşı doğranır. Halka halka doğranmış soğan, tereyağı veya zeytinyağında kavrulur. Ardından tuz ve su eklenip kaynatılır. Üzerine tulum peyniri dökülür. Bir süre ılımaya bırakıldıktan sonra çukur kaptaki ekmeklerin üzerine dökülür.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş