28 Ekim 2016 Cuma 23:17
Artık Önüne Gelen Emlakçı Olamayacak;Yeni Kurallar Geliyor
Günümüzde en popüler meslek haline dönüşen neredeyse hemen Her sokakta karşımıza çıkan emlakçı sayısında adeta patlama yaşandı .Emlakçı sayısı o kadar arttı ki artık bakanlar bile neredeyse emlakçılık ile uğraşmaya başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu konuya el atarak konut arsa ve tarla satışlarında aracılık eden Emlak komisyoncuları na yeni standartlar getiriyor bu kapsamda Her önüne gelen taşınmaz ticareti yapma hakkına sahip olamayacak.
 
Aldığımız bilgilere göre yeni düzenlemelerin ardından emlak bürolarının sahip olması gereken niteliklerin yanısıra komisyon oranı sözleşmeler sorumluluklar ve teminatlar da yeni düzenlemeler ile gözden geçirilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yapmış olduğu çalışmalar kapsamında emlakçılık alanındaki boşluğu doldurarak gayrimenkul almak isteyenlerin karşılaşabileceği mağduriyetin önüne geçmeyi hedef alıyor. En çok vatandaşların şikayet ettiği komisyon oranlarında çekidüzen getirilerek sıkıntıların önüne geçilmiş olacak .Bakanlık taslak metnin önümüzdeki günlerde görüş açılmasının inanmadığını dair bilgi verildi.

YENİ TASLAĞIN KAPSAMI

Hazırlıkları devam eden yönetmelik çalışması ile taşınmazlara yönelik aracılık ve danışmanlık faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenleniyor. Taslağın, emlak komisyoncularında aranacak şartlar, bunların çalışmaları, yürütecekleri faaliyetler, uymakla yükümlü bulundukları kurallar gibi hususları kapsaması bekleniyor.
 
 
 
Son Güncelleme: 29.10.2016 00:35
Yorumlar

Google+'da Paylaş