26 Ekim 2016 Çarşamba 00:09
Taşeron İşçiler Son Durum Ne Hükümet Tarafında Gelişme Varmı
Taşeron işçiler ile ilgili kadro verilmesi hakkında haber bekleyen 700 binden fazla işçi umutlu bekleyişini sürdürüyor. Daha önce bu konu hakkında birçok açıklama yapan Mehmet  Müezzinoğlu taşeron kadro konusunda yeni konuşmalar yaptı.

Taşeron işçiler için 2015 yılında Genel seçimlerde kadro sözü verilmesinin ardından Ahmet Davutoğlu hükümetinin değişikliğe uğraması ile verilen bu sözde askıya alınmış oldu.Taşeron kadro konusunda yıllardır verilen sözler sıkıntılı bir sürece girdi. Binali Yıldırım hükümeti taşeron işçiler için yeni adımlar atarken kadro isteyen taşeronlar bu durumdan umutlandılar.
Mehmet Müezzinoğlu Geçtiğimiz günlerde taşeron işçiler ve kadroları ile ilgili açıklamalarda bulundu.Taşeron işçilerde kadro bekleyenlere yönelik açıklamalarda bulunan Müezzinoğlu bu konuda yeni bir döneme girildiğini söyledi bilindiği gibi taşeron işçilerin kadroya geçmesi konusunda  tek Engel güvenlik olarak görülüyor.

Kadroya geçiş konusunda bilinen tasarılar şu şekilde;
- Taşeron İşçiler Kontenjanlara göre alınacak.
- Taşeron işçiler mesleki bilgilerinden sınava tabi tutulacak. Sınavı geçenler kadroya alınacak:
- Belediyelerde çalışan Taşeronlar belediyenin kurduğu şirketler vasıtası ile kadroya alınacak
- Teröre bulaştığı belirlenen taşeronların iş akdi feshedilecek. Kadroya alınmadıkları gibi, olan sözleşmeleri de iptal edilecek.
- Güvenlik Soruşturmasına tabi tutulacaklar.
- Taşeron işçieler kademeli olarak kadroya alınacak.
 
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş