01 Ocak 2017 Pazar 14:19
SSK-SGK hizmet dökümü, prim sorgulama işlemleri ve TC kimlik no ile şifresiz SSK SGK sorgulama
 Teknolojinin gelişmesi  hayatımızın her alanına kolaylıklar ve yenilikler  getiriyor.Gelişen teknoloji ile SSK SGK hizmet dökümü ve prim sorgulamanızı  e devlet  üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

SGK hizmet dökümü alarak SSK prim gün sayınızı  rahatlıkla öğrenebilir,SSK borç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. SGK hizmet dökümü alma ve SGK sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını öğrenmek için haberimizi takip edebilirsiniz.

Türkiye’de pek çok kurum ve kuruluş internet  ortamından  faydalanmakta .İnterneti kullanan kurumların başında da  Sosyal Güvenlik Kurumu geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesinden emeklilik bilgileri, sigorta bilgileri, SGK tazminatlar, iş sağlığı, iş güvenliği ,SGK hizmet dökümü gibi bilgilerin hepsine ulaşılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu 3 kurumun birleşmesiyle oluşmuştur. SSK(4A), Bağ-Kur(4B), ve Emekli Sandığı(4C) kurumlarının birleşmesiyle 2006 yılında kurulmuştur.SGK’nin  internet sitesinden pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

SGK hizmet dökümü belgesi SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı kurumları altında çalışanların iş hayatıyla ilgili bilgilerin bulunduğu bir belgedir. SGK hizmet dökümü belgesi ile SSK Kurumu adı altında çalışanlar ilk sigortalı işe giriş tarihi ve işten çıkış tarihi, kaç ay sigortası yattığını, sigortalı olarak kaç ay çalıştığını öğrenebilirler. Bağ-Kur kurumu altında çalışanlar da ödenen prim günlerini, emeklilik bilgileri, emeklilik tarihini ve emekli maaşını hesaplayabilmek için olan bilgilerin hepsine SGK hizmet dökümü belgesi sayesinde ulaşılabilmektedir.Vatandaşlar SGK hizmet dökümü belgesini Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek alabilecekleri gibi internet üzerinden de alabilirler.

E-devlet sayfasından SGK hizmet dökümü belgesine ulaşabilirler.E-devlet sisteminden  SGK hizmet döküm belgesine ulaşabilmek için e devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E-Devlet ana sayfasında yer alan sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra sisteme giriş işlemine başlayabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemine girdiğiniz zaman karşınıza 4 farklı giriş yolu gelecektir. Bu giriş yollarından herhangi bir tanesini seçerek sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayfada bulunan giriş yolları E-Devlet şifresi ile giriş, mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş ve T.C kimlik kartı ile giriştir. Bu giriş yollarından herhangi bir tanesini seçerek sisteme girişinizi yapabilirsiniz.

Giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş seçeneğini seçtiğiniz zaman sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek giriş işlemine devam edebilirsiniz.

Diğer giriş yollarından bir tanesi ise mobil imza ile giriş seçeneğidir. Mobil imza seçeneği ile giriş yapman için öncelikle cep telefonunuzun ve hattınızın mobil imza desteğini kaldırması gerekmektedir. Üzerinizde kayıtlı bir mobil imza bulunuyor ise bu giriş seçeneğini kullanabilirsiniz. sisteme T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girdikten sonra son olarak GSM operatörünüzü seçmeniz gerekmektedir. Tüm bu bilgileri girdikten sonra ilerle seçeneğini seçerek giriş işlemine devam edebilirsiniz.

Bir diğer giriş seçeneği de elektronik imza ile giriş seçeneğidir. Bu seçenek ile giriş yapmanız için şahsınıza ait bir elektronik imzanın bulunması gerekmektedir. Şahsınıza ait elektronik imza kartınız ile kimliğinizi doğruladıktan sonra bu sayfada kart tipini seçmelisiniz ve son olarak da giriş seçeneğini seçtikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-devlet sistemine bir de T.C. kimlik kartı ile giriş seçeneği ile giriş yapabilirsiniz. Bu sayfada giriş seçeneğini seçtikten sonra giriş işlemine devam edebilirsiniz.Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne giriş yapmalısınız. Bu bölümde E-Devlet sistemine kayıtlı bütün hizmetler yer almaktadır. E-Hizmetler bölümünden  Sosyal Güvenlik Kurumunu bulabilmek için sol taraftaki harflerden S harfini seçtikten sonra karşınıza gelen kurumlardan bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun alt seçeneklerinden 4A hizmetleri bölümünden 4A hizmet dökümü seçeneğini seçerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Son Güncelleme: 01.01.2017 14:20
Yorumlar

Google+'da Paylaş