06 Şubat 2017 Pazartesi 22:07
Sigara Ve Alkole Zam Varmı 2017 Zamlı Sigara Fiyatları
 Devletin sigara ve alkol bıraktırmaya yönelik çalışmaları hızla devam ediyor. Sigaradaki kapalı alan yasakları arttırılırken, vatandaşın kullanmaması adına sigara ve alkole bir zam daha geldi! Alkollerden özellikle bira ve rakıda zam görünürken sigaradaki zam da onlara eşlik etti. Birada vergi oranı sabit gibi gözükse de maktu vergi oranında yapılan artışla beraber yüzde 10’luk bir zam söz konusu oldu.

Aynı şekilde rakıda litre başına uygulanan maktu vergi oranıyla beraber gelen zam tam yüzde 10! Sigaraya tahmini olarak 50 kuruş ile 75 kuruş arasında yansıtılması beklenen zam yaklaşık olarak yüzde 27’yi geçen bir miktar oldu. Tek bir dal olarak belirlenen fiyat 7 kuruş fazla oldu. Bir paket sigaranın vergisi ise 5,1 liradan 6,5 liraya çıkartıldı.

Bir yandan mobilya ve beyaz eşyadaki ÖTV’nin düşüşü vatandaşı mutlu ederken diğer yandan toplumun büyük bir çoğunluğunun kullandığı özellikle sigara olmak üzere, bira ve rakıda olan ÖTV artışı üzdü. Sıklıkla gelen özellikle sigara zammı vatandaşı yıldırmış durumda. Tiryaki durumunda olan vatandaşlar tütün kullanımı gibi farklı yollara başvurduklarını söylüyor. Devlet farklı çalışmalarla halkı bu tar kötü alışkanlıklardan kurtarmak istese de maalesef bağımlıları kolay kolay vazgeçemiyor. Birçok vatandaş fiyatlar ne kadar olursa olsun alacağını söylemekte de ısrarcı. Bakalım bu kez zamlar devletin alkol ve sigarayı bıraktırma politikalarında başarılı olmasını sağlayacak mı?

Son Güncelleme: 06.02.2017 22:09
Yorumlar

Google+'da Paylaş