22 Ekim 2016 Cumartesi 01:31
Kış Lastiği Uygulaması 2016 Kış Lastiği Ne Zaman Takılır
Sonbahar aylarına girdiğimiz şu günlerde havaların soğuması ile birlikte kış lastiği takma zorunluluğu ne zaman başlıyor ?diye merak eden sürücü adaylarını  bilgilendirmek amacıyla gerekli bilgileri sayfamızdan takip edelim.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın kararnamesinde belirlenen zorunlu kış lastiği uygulaması 2016 yılında 1 Aralık tarihinden itibaren başlayıp 1 Nisan tarihine kadar devam edecektir.

 Kış lastiği takma zorunluluğu olan araçlar her ne kadar ticari araçlar olarak bilinse de hususi araçlar için de geçerlidir ve gerekli ayrıntılar Valilik tarafından belirlenmektedir .1 Aralık 1 Nisan tarihleri arasında valilikler tarafından yapılan bildiri illere göre Hususi araçlarda kış lastiği takmak zorunluluğu getirilmiştir ve tüm araçlar denetleme bilmektedir.Ancak kullandığımız araç hafif ticari ya da panelvan olarak ruhsata geçmiş ise bunlar istisna sayılabilir.

Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar
54 ilde yapılacak olan denetimlerde trafik ekipleri tarafından, ilçeye yakın olan kısımlarda ise ilçe trafik tarafından yapılacaktır. Kış lastiği takmayı ihmal edenler için uygulanacak para cezası ise adeta dudak uçuklatan cinsten.İdari para cezası olarak kış lastiği takmayanlara 571 bin lira uygulanacak.Mevzuat hükümlerine aykırı lastik kullandığı tespit edilenlere 2918 sayılı Trafik kanununun 30/1-a maddesine göre belirlenen her sene güncellenen idari para cezası uygulanır. İkinci kez denetime yakalanan ve geçemeyen araçlar trafikten men edilir.

Kanun kapsamındaki iller 
Erzincan Erzurum Eskişehir Gümüşhane Hakkari Isparta İstanbul Kars Kastamonu  Nevşehir Niğde Samsun Sakarya Sivas Tekirdağ Tokat Tunceli Uşak Van Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale Batman Şırnak Ardahan Iğdır Karabük Düzce Kayseri Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Manisa Muş Afyonkarahisar Ağrı Amasya Ankara Artvin  Bilecik Bitlis Bolu Burdur Bursa Çankırı Çorum Denizli Edirne Elazığ
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş