21 Ekim 2016 Cuma 19:53
Kamu Personeli Alımları Ne Zaman Açılacak Yapılacak
Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan kamu personeli alımları durdurulması ile birlikte herkesin aklında soru işaretleri belirdi.Kamuya memur alımı durdurulmasının ardından KPSS kaldırılacak mı sorusu akıllara geldi. Konu hakkında merak edilen detayları bizde sizler için haberimizde derledik.

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 2017 yılında daha az kamu personeli alımı yapılacağı açıklamaları üzerine iş sahibi olmak isteyen binlerce insan hayal kırıklığına uğramıştı.Sosyal medyada büyük tepki uyandıran bu açıklamanın ardından her kafadan ayrı bir soru çıktı. Mehmet Müezzinoğlu katıldığı bir televizyon programında kamuya personel alımlarına durduklarını açıkladı. Ancak hala alım yapan kurumların birbirlerine baktığımızda başvuruların devam ettiğini ve personel alımlarına ara verilmediğini görmekteyiz.
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kamuya alımların durdurulduğunu açıklamasının ardından bundan sonraki dönemde memur alımının olmayacağı şeklinde yorumlamalar yapıldı.Emekli personel sayısının az olduğu için kadrolarda yığılma yaşanmaktadır. Bu nedenle kamuya daha az personel alımı yapılacaktır.

Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:
"Önemli olan istihdam alanı yaratmak. Dünya, koşullar hızla gelişiyor. Geçici süreli çalışmalar, esnek çalışmalar, annelere çocuğunu 6 yaşında kadar olan dönemde yarı zamanlı çalışma ihtiyacı var. Bir de istihdam talebi olanlar kısa ve farklı zamanlı talepleri var. Bütün bunları buluşturmalıyız. İş güvencesi sigortasında sorumluluklar özel istihdam bürolarında ve gerekirse bizim denetimimizde. Kiralık işçi tanımlamasını doğru bulmuyorum. Önemli olan emek hak ve hukukunu koruyabilmek. Emeği şu kalıplarda olacak demek mümkün değil. Kamuoyunun algısında, mağdur olunacak denmesi doğru olmaz. Bizim görevimiz o istihdamın hak ve hukukunun korunduğu bir sistemi koymak. Bir de böyle anlamsız yıpratıcı şekilde söylememeliyiz. Alınteri kutsaldır. İşe girdiniz, bu, işin sahibiyim gibi bir alan değil. Mesela işveren önümüzdeki 8 ay süresince şu kadar elemana ihtiyacım var deyip istihdam bürosuna gidiyor. Tabii ki hakkı hukuku korunarak olacak işçinin."
 
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş