19 Kasım 2016 Cumartesi 17:07
2017’de Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammı  ne kadar Olacak?
Asgari Ücret  yeni yılda ne kadar olacak? 2017 yılında asgari ücrete ne kadar zam gelecek? gibi soruların yanıtı ve daha fazlası için haberimize göz atabilirsiniz .İşte ayrıntılar…

Bir çok çalışan yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağını ,ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. Yeni yılda asgari ücret için görüşülen rakam 1600TL.Konu ile ilgili detaylar haberimizin devamında..

Geçtiğimiz senelerde yoğun pazarlıklar yapılarak belirlenen asgari ücretin  bu  yılda Asgari Ücret Tespit Komisyonunda uzun süre görüşüleceği tahmin ediliyor.6.5 milyon   işçiyi ilgilendiren görüşmelerde  işçileri temsil edecek olan  Türk İş enflasyon oranı, geçim şartları ,döviz kurlarındaki artış  ve ekonomideki durumu göz önünde bulundurarak bir teklif hazırlayacak.

Türk İş diğer yıllardan farklı olarak bu sene Asgari Ücret tespit Komisyonuna sunacağı zam talebinde TÜİK’in bir işçinin net yaşam maliyeti rakamını dikkate alacak .Komisyondan  bir işçinin net yaşam maliyeti olan bin 600 lirayı isteyecek.Bin 300 lira olan asgari ücretle geçinmenin zor olduğunu vurgulayan  Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay başta işverenler olmak üzere herkesin asgari ücretlilerle empati yapması gerektiğini belirtti.

Geçen yıl asgari ücretin 1300 liraya yükseltilmesini olumlu bulduklarını ifade eden Atalay, " Asgari ücrette bu yıl yаpılаcаk artış, gеçеn yılın gеrisindе  kalmаmаlı diye düşünüyоruz. Bizim bu düşüncemizi TÜİK'in geçen yıl komisyona sunduğu bir işçinin net yаşаm maliyeti rakamı dа destekler nitеliktе. Dеvlеtin kurumunа göre, tek bir işçinin yаşаmа maliyeti geçen yıl net bin 600 liraydı. Bu rakam bu yıl en az yüzdе 10 artacak аmа biz asgari ücrеttе 2017 için bu rakama imza atmaya hazırız. Bu işi fazla uzatmaya gerek yok, bizе TÜİK'in geçen yıl kоmisyоna sunduğu net bin 600 lirayı versinler bu iş bitsin. "dedi.

Son Güncelleme: 19.11.2016 23:41
Yorumlar

Google+'da Paylaş