10 Şubat 2017 Cuma 00:48
2017 Hac Kuraları Ne zAman Yapılacak Ve Açıklanacak Hacı Adayları Merakla Bekliyor
 Hacı adaylarının heyecanlı bekleyişi sürmeye devam ederken bir yandan da kuraların yapılacağı tarih merak konusu. Hacı adayları kayıtlarını yeniledi, yeni başvurular da alındı ve bitti. Sıra geldi şanslı hacı adaylarına. Gönül istiyor ki herkes hac görevini yerine getirebilsin ama şartlar el vermiyor ne yazık ki… Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre bu sene tam 335 bin kişi ilk kez kayıt yaptırmış. Bu sene toplam sayının ise 2 milyonu aşacağını tahmin ediyorlar.

Toplamda 2 milyonu aşacak kişilerden şanslı ve kısmetinde olanların çekileceği kuranın tarihini de Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı! Yapılacak olan kura açıklamaya göre 23 Şubat 2017 günü çekilecek. Hacı adayları nefeslerini tutmuş kuranın çekileceği günü bekliyor. Peki eğer kurada çıkarsanız yapmanız gereken nedir? Kurada ismi çekilen hacı adaylarının cep telefonlarına SMS şifreleri gelmektedir. Bu şifrelerle kesin kayıt belgelerini almaları gerekir. Eğer telefon bilgileriniz güncel değilse bu konuda dikkatli olmakta ve elinizi çabuk tutmakta fayda var. Aksi takdirde hac görevinizi yerine getirme şansınızı kaçırabilirsiniz.


Bir diğer merak konusu ise geçtiğimiz yıllardan kaç hacı adayının kayıtlarını yenilemesi gerektiğiydi.  9-21 Ocak tarihlerinde kayıt yenilemeleri son buldu. Konaklama türlerinde bu sene yapılan değişim sebebiyle adayların internet üzerinden ya da Müftülükler aracılığıyla yapması gerekiyordu. 2016 yılında kayıt yaptıran fakat kurada çıkmayan hacı adaylarının sayısı 1 milyon 700 bin civarındaydı. Hacı adayları bu rakamları duyunca her ne kadar üzülse de herkes kutsal görevini yerine getirebilmek için gün saymaya başladı.
Son Güncelleme: 10.02.2017 01:36
Yorumlar

Google+'da Paylaş