06 Şubat 2017 Pazartesi 12:45
YGS Sınavı Ne Zaman Hangi Tarihte Yapılacak?Öğrencilerin YGS Telaşı!

 Her sene milyonlarca üniversite adayının başvurduğu ve üniversiteye giden yolda ilk oturum olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) telaşı 2017 senesi için de başladı! 4-18 Ocak tarihlerinde üniversite adayları başvurularını yapmıştı. 2017 yılın için yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin başvurduğu sınav 12 Mart’ta yapılacak.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı konusunda en çok merak edilen konulardan biri kimlik sorunuydu. Her sene ÖSYM kimlikler hakkında açıklamada bulunsa da bu sene öğrenciler için bir başka problem daha bulunmaktaydı. Dağıtımlarına başlanmış olan ve gerekli belgeler hazırlandıktan sonra nüfus müdürlüğüne gidecek basit bir şekilde alınabilen yeni çipli kimlik kartları öğrencilerin ve velilerin kafasını epey karıştırmıştı. Öğrencilerin bir kısmı çipli kimlik kartlarını almışken, büyük bir çoğunluğu çipli kimlik kartlarına sahip değildi. Dolaşan dedikodular öğrencileri iyice paniğe sokmaya başlayınca ÖSYM’den açıklama gecikmedi.

Yapılan açıklamaya göre öğrencilerin çiplik kimlik kartı almaları zorunlu değil. Ancak kimlik kartını yenilecek veya kaybetmiş olan, yeni kimlik için işlem başlatmayı düşünen öğrencilerin süreyi uygun ayarlamaları gerektiğini; bu süreçte Nüfus Müdürlükleri’nin vermiş olduğu yalnızca 15 gün geçerliliğini sürdüren geçici kimlik belgeleriyle de sınava girebilecekleri hatırlatılmış.  Adayların panik olmalarına sebebiyet veren bu durumu da ÖSYM yaptığı açıklamayla ortadan kaldırmış oldu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda ÖSYM tarafından belirlenmiş olan barajı aşan öğrenciler sınav sonuç belgelerinde “LYS’ye Girebilirsiniz” yazısını gördükten sonra 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında farklı oturumlarla gerçekleştirilecek olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmeye hak kazanacaklar.

Son Güncelleme: 06.02.2017 12:49
Yorumlar

Google+'da Paylaş