10 Ocak 2017 Salı 14:52
Üniversite Sınavı Kalkıyor mu?Yerine Nasıl Bir Sistem Gelecek?

Milyonlarca öğrencileri ilgilendiren bir haber bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılarak gündemi sarstı. Üniversite sınavı kalkacak mı?Yerine nasıl bir sistem uygulanacak ?YGS ve LYS sınavları yerine nasıl bir geçiş sistemi hazırlanacak .Hazırlanacak çalışma ne zaman yürürlüğe girecek? Bu haberimizde yukarıdaki soruların cevabını veriyor olucaz.

Milyonlarca öğrencileri ilgilendiren bir haber bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılarak gündemi sarstı. Üniversite sınavı kalkacak mı?Üniversite eğitimi almak isteyen ve seneler süren bir çalışma hayatına mal olan sınavların şimdi kaldırılması gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı Üniversite sınav sistemi yerine sınavsız Geçiş sistemi üzerinde  durduklarını açıkladı. 2017 yılında bitirilerek 2018 yılından itibaren hayatımıza girmesi planlanan sınavsız geçiş sistem ile başarısı sadece bir sınavda değil tüm eğitim hayatı boyunca devam eden fertlerin uygun alanlara yerleştirilmesi hedeflenmektedir.

Sınavsız Geçiş Sistemi Nasıl Olacak ?

Mili Eğitim Bakanlığının belirttiği gibi sınavsız bir geçiş sistemi olacak ise bunun orta öğretimde uygulanan TEOG benzeri bir sistemde olması kuvvetli muhtemeldir. Lise öğrencilerinin Üniversiteye geçmelerinde not ortalamalarının ve diploma notlarının daha etken olacağı kesin olan bu uygulamada öğrencilerin üzerine daha çok iş düşmektedir. Öğrencilik hayatı boyunca bir hedef uğrunda kendini şartlaması gereken bireylerin tüm derslerinden iyi not alması devamsızlık yapmaması bu durumda daha önem arz etmektedir.

Öğrenciler ilk olarak ön lisans okumak isterler ise ( iki yıllık yüksek öğretim) diploma notu ile geçiş yapabileceklerdir. Eğer 4 yıllık üniversite tercihler var ise LYS ye girebilir Mezun öğrenciler için LYS nin bir süre daha devam etmesi beklenmektedir. Diploma notuyla Lisans öğretimi veren Üniversitenin ilgili bölümüne adayın başvuru yapması yeni sistemde yeterli  olacaktır.

Son Güncelleme: 10.01.2017 14:53
Yorumlar

Google+'da Paylaş