20 Kasım 2016 Pazar 14:02
Kpss Lise Ortaöğretim Puanı Kaç Yıl Geçerli 2016 KPSS Sınav Yorumları
 KPSS orta öğretim lise sınav puanları kaç yıl geçerli olacak sorusu akıllara takıldı.KPSS yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile sonuçlar artık bir sonraki sınavın yapıldığı tarihe kadar değil bir sonraki sınavının sonuçlarının açıklandığı tarihe kadar geçerli olacak işte detaylar.

KPSS sonuçları sınava giren adaylar tarafından kaç yıl geçerli olacak merak konusu oldu. 26 Şubat 2016 tarihinde yapılan KPSS yönetmeliğindeki değişikliğe göre KPSS sonuçları bir sonraki sınavın yapıldığı tarihe kadar değil sonuçların açıklandığı tarihe kadar geçerli olacak.Yani genel yönetmenliğini KPSS nin geçerlilik süresi başlıklı 11 inci maddesinde değişiklik yapıldı.

Maddenin Eski Hali

KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.

Maddenin Yeni Hali

KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

Değerlendirme:

KPSS Sonuçları, bir sonraki sınavın yapıldığı tarih değil, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklandığı tarih itibariyle sona erecektir. ÖSYM Başkanlığınca sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı 2016 yılı itibariyle hayata geçirilmiş, bu doğrultuda KPSS'nin açıklanacağı tarih de web sitesinde belirtilmiştir.

 

KPSS-A PUANININ GEÇERLİLİK SÜRESİ İKİ YILDAN BİR YILA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜRİ

KPSS-A yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Geçici Madde 10 - (A) grubu kadrolara ilişkin sınav başvurularında kullanılan 2016 KPSS puan türlerinin geçerlilik süresi bir yıldır."

Değerlendirme: Benzer düzenleme 2012 yılında öğretmen adayları için yapılmış olup, bu düzenleme sonrası 2013'te ilk defa ÖABT testi uygulanmıştı. Geçici madde düzenlenmesi ile yalnızca 2016 KPSS A Grubu 1 yıl süre ile geçerlidir. 2017 ve sonrasında yapılacak KPSS A Grubu 2 yıl süre ile geçerli olacaktır. Ancak bu Geçici Madde, 2017 KPSS A Grubunda bir takım değişikliklerin olacağı habercisi gibi görünmektedir.

Son Güncelleme: 20.11.2016 14:03
Yorumlar

Google+'da Paylaş