03 Aralık 2016 Cumartesi 11:59
Kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin ödeyeceği ücretler
YÖK kapatılan üniversite öğrencilerinin ödeyeceği ücretleri açıkladı.KHK gereğince kapatılan vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinden diğer yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirme sonucu kayıt yaptıran  öğrencilerin öğrenim ücretleri  açıklandı  .Kapatılan üniversitelerin öğrencileri Ağustos 2016 dönemi tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) artış oranı (yüzde 8,05) uygulanarak hesaplanan  öğrenim ücretini kayıt yaptırdıkları yükseköğretim kurumuna ödeyecekler.
Öğrenciler ekim, kasım ,aralık ayına ait ilk üç taksitin tamamını en geç 20 Aralık’a kadar ödeyecekler.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre  667 sayılı Olağanüstü Hal kapsamında alınan tedbirlere ilişkin  Kanun Hükmünde Kararname  uyarınca kapatılan üniversitelere kayıtlı öğrencilerden  diğer yükseköğretim kurumuna merkezi yerleştirme sonucunda  kayıt yaptıran öğrencilerin ödeyeceği ücretler ve ödeme süreci  açıklandı. ÖSYM tarafından yerleştirilen  öğrencilerTürkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yayınlanan Ağustos 2016 dönemi tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) artış oranına  (yüzde 8,05)göre  belirlenen ücreti kayıt yaptırmış oldukları kuruma ödeyecekler.

Öğrencilerin,  ödeyecekleri  ücretin belirlenebilmesi için  2015-2016 eğitim-öğretim yılına ait ödemeleri, banka dekontu, makbuz, hesap ekstresi gibi belgelerle kanıtlamalarıgerekiyor .Belgelerini ibraz edemeyen öğrenciler ise ücretlerini www.yok.gov.tr/ adresinde yer alan tabloya göre ödeyecekler.

2016-2017 eğitim öğretim  yılı güz dönemi kayıtları tamamlandığı için öğrenciler ekim kasım , ve aralık ayına ait olan üç taksitin hepsini   en geç 20 Aralık’a kadar yatırmalılar. Öğrenciler kalan diğer 6 taksiti de Ocak ayından başlamak üzere  ve haziran ayı da dahil olacak şekilde  her ayın en geç 20’sıne kadar ödeyecekler.

Şehit  , gazi yakını  ve engelli öğrenciler durumlarını belgelendirmeleri  halinde kapatılan vakıf yükseköğretim kurumundaki statüleri de esas alınarak ücret ödemeyecekler.

Son Güncelleme: 03.12.2016 12:02
Yorumlar

Google+'da Paylaş