24 Ocak 2017 Salı 11:44
15 Tatil Ne Zaman Bitiyor?Sömestır (Yarıyıl)Tatili Sona Erme Tarihi!

Öğrencilerin dört gözle beklediği sömestr tatili 20 Ocak’ta başladı ,6 Şubat ta bitiyor.  Kimi çoktan tatil planlarını yaptı, kimiyse tatil sonrası gireceği sınavların stresini şimdiden çekmeye başladı bile. Peki çocuklar bu tatili nasıl değerlendirmeli , tatil zamanlarında ailelerin çocuklarına tutumu nasıl olmalı? Hepsi haberimizde..

Uzmanlar çocuklar için sömestr tatilini değerlendirmeleri konusunda, sömestr tatilinin adından da anlaşıldığı gibi bir tatil süreci olduğunu, çocukların dinlenmesi hem de eğlenmesi gerektiğini söyledi.  Çocukların okul döneminde yeterince yorulduklarını , dinlenme faaliyetleri yapmaları gerektiği vurgulanıyor. Çocuklar koca bir dönem çalışıp yoruldular. Artık eğitime tam gaz devam edebilmeleri için , küçük bir mola vermenin zamanı gelmişti.

Öğrencilerin tatil boyunca dinlenme faaliyetleri dışında , birinci yarı yılda öğrendiklerini tekrar etmek olmalı. Öğrenciler ödevlerinin üzerinden geçebilir ,  ama tamamen ders çalışmak asla tatilde yapılması gerekenler arasında olmamalı. Çocuklar ödev yaptıkları zamanlarda ödevleri sadece çocuklara bırakmalı ailelerin ödevlere müdahale  etmesi gerekmektedir. Çocuklar günü gününe olmasa bile düzenli aralıklarla ders çalışabilir. Uzmanlar çocukların tatillerini tam anlamıyla yaşayabilmelerinden yana. Bunun yanı sıra verilen ödevleri yapmak kaydıyla . çocuklar yarı yıl tatilinde de yorulurlarsa , ikinci döneme çalışacak enerjiyi kendilerinde bulamayabilirler. Ve güçsüz olmanın stresiyle baş etmek daha zor olacaktır.  Dolayısıyla sınav kaygısını arttırabilecek okul başarısını düşürebilecek davranışlardan kaçınılmalı. 6 Şubat Pazartesi ‘ye kadar çocuklar en iyi şekilde dinlenmeli.

Yorumlar

Google+'da Paylaş